Príklad dobrej praxe


Učiteľky vo vekovo zmiešanej triede pripravili týždenný projekt zameraný na vnímanie všetkými zmyslami. Každý deň pri riadenej činnosti a pobyte na záhrade zaraďovali aktivity zamerané na poznávanie prostredníctvom jedného zmyslu. Prvý deň boli aktivity venované sluchu. Deti spoznávali predmety a hudobné nástroje podľa zvuku, vyrábali zvukové pexeso, porovnávali zvuky (či sú dva zvuky rovnako dlhé, rovnako hlasité atď.), hrali hru „Idem na výlet a do kufra si dám…“, v ktorej mali za úlohu pamätať si, čo povedali ich kamaráti a pridať ďalšie slovo. Počúvali rôzne skladby a rozprávali sa s učiteľkou o tom, aké pocity hudba vyvoláva (smútok, radosť, strach, zlosť). Vonku sa hrali na „Lov zvukov“ (pozri kapitola ku komunikačným zručnostiam). Oboznámili sa taktiež so sluchovým orgánom – uchom a jeho stavbou. Ďalší deň bol venovaný čuchu. Deti si vyrobili čuchové pexeso – na dve kocky z molitanu kvapli vždy rovnaký vonný olej. Skúšali čuchom spoznať rôzne ovocie a aromatické jedlo. Tiež si vyrobili kytičky zo sušených byliniek. Podobne sa v nasledujúcich dňoch venovali zraku, chuti a hmatu.

Jurko je päťročný chlapec so ŠVVP, bola mu diagnostikovaná obojstranná sluchová porucha, ktorú mal kompenzovanú sluchovými aparátmi. Rodičia s dieťaťom navštevujú logopedické intervencie zamerané na sluchové vnímanie a fonetickú diferenciáciu sluchu s využitím zrakovej podpory (práca pri zrkadle). Logopéd rodičom odporučil hry, pri ktorých si dieťa bude precvičovat sluchové vnímanie (napríklad pomocné artikulačné zvuky s-s-s-s-s, kedy dieťa prstom ukazuje hada).
Rodičia oboznámili učiteľku v MŠ s Jurkovými výsledkami z logopédie a práce doma.
Jurko má dobrý pohybový prejav, má rád hudbu a rád tancuje. Preto sa učiteľka rozhodla rozvíjať jeho sluchové vnímanie prostredníctvom rytmickej hudby spojenej s pohybovým prejavom. Pred samotným začatím hry bolo dôležité, aby učiteľka po skupinovej motivácii vysvetlila Jurkovi zadanie hudobno-pohybovej hry aj individuálne. Pri inštruovaní dbala na to, aby jej dieťa videlo do tváre a rozumelo celému zadaniu úlohy.
Na úvod aktivity všetky deti napodobovali pohyb učiteľky na hudbu. Učiteľka vybrala zámerne taký začiatok, aby si Jurko asocioval zadanie hry s konkrétnou ukážkou pohybu. Postupne deti nechala, aby sa na hudbu pohybovali samostatne a rozvíjali si pohybovú pamäť a koordináciu.