Tiky
Pod tikom rozumieme mimovoľný, rýchly, opakovaný, nerytmický motorický pohyb (obvykle zahŕňajúci ohraničené svalové skupiny) alebo zvukový prejav, ktorý začne náhle a ktorý nemá žiadny zjavný účel. Tik je vôľou neovplyvniteľný, ale obyčajne môže byť určitú dobu potlačený a znovu sa objaviť pri strese. Tiky sprevádzajú nepríjemné pocity, ktoré dieťa nútia k ich prevedeniu (napr. pálenie v očiach pred žmurknutím, stuhnutie šije, ktoré ustúpi po šklbnutí hlavou...).
Rozlišujeme tiky:
- Motorické (pohybové) tiky sú: mrkanie, žmurkanie, dvíhanie obočia, pokyvovanie hlavou, trhanie ramenami, trasenie rukou, dvíhanie krku, napínanie brucha a tvárové grimasy.
- Vokálne (zvukové, hlasové) tiky sú: odkašliavanie, poťahovanie nosom, syčanie, pískanie, hmkanie, štikútanie, štekanie a pod.
- Komplexné motorické tiky zahŕňajú: „otľapkávanie“ seba samého, poskakovanie či hopsanie.
- Komplexné hlasové tiky sú: opakovanie určitých slov, niekedy sociálne neprijateľných (často obscénnych – koprolália) a opakovanie vlastných zvukov alebo slov (palilália).
Tikovú diagnózu odborníci stanovia, ak sú v prejavoch dieťaťa prítomné motorické či hlasové tiky (alebo oboje), ktoré môžu byť buď jednoduché, alebo kombinované (väčšinou sú kombinované) a ktoré trvajú dlhšie než jeden rok.
Prechodná tiková porucha
Objavujú sa pri nej tiky jednoduché, motorické, väčšinou v oblasti mimického svalstva, vzácne i hlasové, ale nevyskytujú sa súčasne. Ochorenie netrvá dlhšie ako jeden rok a je typické pre predškolský vek.
Kombinovaná tiková porucha hlasová a motorická [de la Tourette]
Druh tikovej poruchy‚ pri ktorej sa vyskytujú viaceré motorické tiky a jeden, alebo viac tikov hlasových‚ ktoré sa však nemusia objaviť súčasne. Táto porucha začína obvykle v detstve okolo 7. roku, pretrváva do dospelosti so zmiernením príznakov pred pubertou. Hlasové tiky sú často viacpočetné‚ ako explozívna opakovaná vokalizácia‚ pľuvanie‚ krochkanie a môžu byť taktiež používané obscénne slová a frázy.