Vedenie vstupného rozhovoru s rodičmi s dieťaťom s „odlišnosťou“
Rodičia, ktorí prichádzajú na vstupný rozhovor do školy, už väčšinou majú vyplnený formulár s informáciami o dieťati, ktorý vyžaduje každá materská škola – informácie o zdravotnom stave, chronických ochoreniach a alergiách. Treba dbať na to, aby sa informácie nepožadovali od rodičov opakovane. Za zhromažďovanie údajov by mal byť zodpovedný jeden pracovník MŠ. Pomôže to vybudovať fungujúci vzťah s rodičmi a ušetrí to čas obom stranám.
V rozhovore s rodičmi sa zbierajú informácie z rodinného zázemia dieťaťa so ŠVVP. Treba rešpektovať právo rodiča rozhodovať o tom, aké informácie sú potrebné pre MŠ. Rodičia ocenia aj možnosť výberu, akým spôsobom informácie poskytnú. Niektorí dávajú prednosť písomným odpovediam na otázky vypracované MŠ, iní zase priamemu kontaktu s učiteľom.
Viacerí rodičia potrebujú pri poskytovaní najdôležitejších informácií čiastočné vedenie. Učitelia musia byť citliví, rešpektovať ich, ale zároveň dozvedieť sa to, čo potrebujú vedieť o dieťati. Rodičia dieťa najlepšie poznajú a veľmi rýchlo pochopia, že ich učitelia považujú v snahe pomôcť dieťaťu za partnerov. Komunikácia s rodičmi je obojstranne užitočná. Uveďte rodičom, prečo sú informácie, ktoré vám poskytnú, dôležité a ako sa využijú. Umožnite rodičom, aby sa pýtali aj oni vás.
Vzhľadom na rozsah a povahu získavaných informácií pri vstupnom i priebežnom hodnotení dieťaťa je vhodné zabezpečiť písomný súhlas rodičov. Z etického hľadiska sa tak zabezpečí právo na súkromie, pričom sa umožní všetkým, ktorí pracujú s dieťaťom, vzájomne voľne komunikovať.
Súhlas by mal obsahovať (okrem zákonne predpísaných súhlasov – akým je súhlas so spracovaním osobných údajov):
- informácie, na čo budú slúžiť poskytnuté informácie, poukázať na význam partnerstva medzi rodinou a školou a na úlohu rodičov pri nastavení podmienok pre vzdelávanie dieťaťa;
- menný/profesijný zoznam pracovníkov školy – učiteľov a špecialistov, ktorí budú s dieťaťom spolupracovať.
Ďalej uvádzame okruhy otázok, na ktoré je užitočné získať odpovede pred alebo pri zahájení vzdelávania dieťaťa alebo bezprostredne po ňom:
- Ktoré osoby sú v živote dieťaťa dôležité?
- Aké formy podpory dieťaťa sa rodine osvedčili?
- Existuje niečo, čomu sa v interakcii s dieťaťom vyvarovať?
- Aké činnosti, hry, hračky, rozprávky... sú u dieťaťa obľúbené?
- Čo rodine funguje v motivácii dieťaťa k činnostiam, ktoré u neho nie sú príliš obľúbené?
- Aké sú komunikačné zručnosti dieťaťa – napr. ako je u neho rozvinutá reč (u nepočujúceho dieťaťa komunikácia v posunkovej reči), vyjadruje svoje potreby spontánne alebo len na vyzvanie, ako ľahko nadväzuje komunikáciu s deťmi a dospelými?
- Aké sú pohybové schopnosti dieťaťa, má nejaké obmedzenie v orientácii a pohybe?
- Ako zvláda interakciu v skupine detí, s cudzími dospelými?
- Aká je jeho emočná reaktivita (je úzkostné, ľahko sa rozruší)?
- Ako sa u dieťaťa doposiaľ rozvíjala hra (zapája sa do hry s deťmi alebo sa hrá len samé, má vyhranený záujem o jeden druh hry alebo hračky, ako sa vyrovnáva s neúspechom pri hre a i.)?
Aké činnosti a situácie dieťa zvláda dobre a pri ktorých potrebuje pomoc, napr.
- pri komunikácii s deťmi i dospelými
- pri adaptácii na iný režim či pri mimoriadnej zmene v plánovanom programe
- pri sebaobsluhe (pri jedle, obliekaní, používaní toalety a i.)
- pri samostatnej alebo kolektívnej hre
- pri pobyte mimo budovu MŠ