Hyperaktivita

Ďalším charakteristickým prejavom ADHD je nadmerná alebo vývinovo neprimeraná motorická či hlasová aktivita. Typické sú neúčelné, nadbytočné pohyby – pohojdávanie, poskakovanie, vrtenie, nadskakovanie na stoličke, hranie sa s rukami, bezúčelné čmáranie a pod. V rečovom prejave sa hyperaktivita prejavuje nadmerným unáhleným rozprávaním, zvýšenou hlasitosťou, častým skákaním do reči, vykrikovaním. Niekedy sa môžeme stretnúť s tým, že dieťa vydáva nezvyčajné zvuky, ktorými sprevádza určitú činnosť, prípadne aktuálne vykonávanú činnosť hlasno komentuje. Unáhlené rozprávanie môže viesť až k zajakávaniu či zadýchavaniu.

Nadmerná aktivita je typickým prejavom takmer všetkých detí s ADHD. Hyperaktivita sa prejaví už počas prvých rokov života dieťaťa, nápadným znakom je napr. neustály pohyb rúk, nôh, pier či jazyka.

Nadmerné, zrýchlené, nedostatočne koordinované pohyby vedú k častejším úrazom. Deti s ADHD sa častejšie dostávajú do disciplinárnych ťažkostí, skôr však kvôli neúmyselným priestupkom, ako pre úmyselné porušovanie pravidiel. V ich vzťahu k dospelým často chýbajú spoločenské zábrany, horšie sa podriaďujú autorite dospelého. Deti s ADHD nebývajú obľúbené u rovesníkov a môžu sa ľahko dostať do izolácie v kolektíve.U niektorých detí s ADHD sa môžeme stretnúť s ťažkosťami so zaspávaním.

U detí s poruchou pozornosti bez hyperaktivity (označované ako syndróm ADD, angl. Attention Deficit Disorder) sa stretávame, naopak, s hypoaktivitou. Tieto deti sú vo svojich reakciách veľmi pomalé, ťažkopádne, celkovo pôsobia utlmene až apaticky. Často bývajú neprávom označované ako lenivé, pritom sú len pomalšie ako ich rovesníci.