Mozgové pohybové poruchy (obrny)
Mozgové pohybové poruchy (obrny) vznikajú pred narodením, v priebehu pôrodu alebo po narodení. Ide o centrálne tonusové alebo koordinačné poruchy. Najčastejšie hovoríme o detskej mozgovej obrne (u dospelých s touto poruchou hovoríme o mozgovej obrne).
Detská mozgová obrna (DMO) sa dá rozdeliť do troch foriem, ktoré sa môžu objavovať jednotlivo alebo zmiešane:
A) Spastická forma DMO: Pri tejto forme DMO je zvýšené svalové napätie (hypertónia). Svaly sú stuhnuté. Je narušená vzájomná súhra svalov medzi napätím a uvoľnením.
Medzi základné znaky spastickej formy DMO patrí:
- obmedzená motorická schopnosť pohybu,
- stereotypné pohybové vzory,
- strnulé držanie tela,
- narušená rovnováha,
- ťažkosti v jemnej motorike.
B) Atetóza: Pre túto formu DMO je typické striedavé svalové napätie. V pokoji je svalové napätie nízke, v pohybe je, naopak, veľmi vysoké. Mimika je postihovaná mimovoľnými grimasami. Ďalšími znakmi sú:
- sťažená kontrola hlavy,
- problémy pri prijímaní potravy,
- problémy pri artikulácii,
- obmedzená kontrola rovnováhy.
Pri ľahších formách je možná chôdza. V staršom veku sa takmer vždy pridružujú ortopedické poruchy.
C) Ataxia: Prejavuje sa zníženým svalovým napätím a nedostatkom schopnosti vykonávať cielené pohyby. Pri vykonávaní jemných pohybov nastupuje silný tras. Ďalšími znakmi tejto formy DMO sú:
- nedostatky v koordinácii pohybov,
- poruchy rovnováhy,
- obmedzená jemná motorika
- v reči sa prejavuje dyzartria.
Pri detskej mozgovej obrne môžu byť postihnuté:
- všetky štyri končatiny (kvadruparetická forma DMO)
- dolné končatiny (diparetická forma DMO)
- polovica tela (hemiparetická forma DMO).
Pri (1) kvadruparéze/plégii je postihnuté celé telo (hlava, trup a všetky štyri končatiny). Postihnutá je hrubá i jemná motorika a môžeme pozorovať početné ortopedické deformity. Pohyb je realizovaný prevažne pomocou vozíka.
Pri (2) diparéze sú postihnuté dolné končatiny. Chôdza alebo chôdza s pomôckami je možná. Prítomné sú i ortopedické deformity.
Pri (3) hemiparéze/plegii je postihnutá polovica tela. Poškodená je spravidla viac horná končatina ako dolná. Často nie je možný pohyb prstov. Samostatná chôdza je možná, ale môže byť narušená rovnováha.
Obrny vzniknuté neskôr v detskom veku môžu byť najčastejšie následkom úrazu, zápalu alebo nádoru mozgu či degeneratívneho ochorenia centrálnej nervovej sústavy. U detí s DMO dlho pretrváva hatlavosť (dyslália), aktívna slovná slovná zásoba je nízka, deti nehovoria gramaticky správne a často trpia poruchou reči – dyzartriou. Silný citový zážitok môže u detí s DMO spôsobiť stuhnutie svalov alebo zvýšenie mimovoľných pohybov (kývanie telom, otáčanie hlavy a pod.). Deťom s DMO by preto mala byť zaistená včasná logopedická intervencia.
U detí s telesným postihnutím je potrebné mať na zreteli i oneskorené zrenie centrálnej nervovej sústavy (CNS). V niektorých prípadoch sa telesné postihnutie spája s mentálnym postihnutím (ťažšie formy DMO). Niekedy k mentálnemu postihnutiu dochádza na základe nedostatočných podnetov, ktoré sú zapríčinené malou pohyblivosťou dieťaťa. Pritom by často stačilo umožniť dieťaťu, aby sa mohlo pohybovať s využitím kompenzačných pomôcok. Ak je pohyblivosť dieťaťa aktívne podporovaná a stimuluje sa súčasne i hmatové vnímanie (napr. masážnymi loptičkami), dochádza i k zlepšeniu psychického ladenia dieťaťa.