Mutizmus
Ide o neprítomnosť alebo stratu rečových prejavov, ktorá nie je podmienená poškodením centrálneho nervového systému. Strata schopnosti verbálne komunikovať je obvykle neurotickou reakciou na mimoriadny zážitok alebo je prejavom akútneho psychotického ochorenia. Môže vzniknúť náhle, po ťažkej psychickej traume alebo ako reakcia na preťažovanie, nevhodný výchovný štýl a po ťažkých stresových situáciách na základe dispozície dieťaťa (zvýšená citlivosť). Tento stav sa často upevní vplyvom nevhodnej reakcie okolia. Mutizmus sa najčastejšie objavuje v predškolskom veku, častejšie sa vyskytuje u dievčat.
Elektívny mutizmus je charakteristický stratou schopnosti prehovoriť, ktorá je viazaná iba na určitú osobu alebo situáciu. Ide o psychogénne podmienenú poruchu, ktorá je viazaná určitým obranným mechanizmom organizmu. Deti s efektívnym mutizmom relatívne bez ťažkostí komunikujú v známom (bezpečnom) prostredí či so známou osobou, ale problém nastáva pri komunikácii v novom prostredí či v neznámej situácii(škôlka, škola, krúžky).
Za bezprostredne pôsobiace príčiny vyvolávajúce elektívny mutizmus sú považované telesné tresty, prejavy agresívneho správania, verbálna alebo telesná agresia medzi rodičmi, výsmech a ponižovanie zo strany rovesníkov alebo dospelých osôb.
Popri základných príznakoch sa u detí častejšie vyskytuje zvýšená nesmelosť, vyhýbanie sa sociálnemu kontaktu, zvýšená emocionálna väzba na rodiča a opozitné správanie.
O elektívnom mutizme môžeme hovoriť zväčša v prípade, ak súvislá mlčanlivosť pretrváva dlhšie ako jeden mesiac po adaptácii na nové prostredie. V takomto prípade sa odporúča návšteva psychológa, ktorý navrhne ďalší individuálny postup a vyšetrenie u pedopsychiatra.
Podpora detí s narušenou komunikačnou schopnosťou v materskej škole
V predškolskom veku sa vyskytujú rôzne formy narušenej komunikačnej schopnosti. Ak nie sú riešené adekvátne a odborne, môžu mať negatívny vplyv na vývin osobnosti dieťaťa. Odborná intervencia by preto mala byť deťom zaistená včas.
Veľmi významnú úlohu má v tomto období prevencia zameraná na rozvoj všetkých rovín jazykového prejavu predškoláka. Na podporu detí s narušenou komunikačnou schopnosťou v materskej škole je možné odporučiť:
- V komunikácii s deťmi hovoríme tak, aby sme im boli pozitívnym vzorom vo všetkých vyššie uvedených rovinách jazyka.
- Ak dieťaťu nie je poskytovaná logopedická intervencia, vysvetlíme rodičom jej dôležitosť pre celkový rozvoj dieťaťa a odporučíme jej zabezpečenie (platí pre prejavy, ktoré už nemožno považovať za fyziologické, pozri vyššie).
- V rámci aktivít v dennom programe ponúkame dostatok príležitosti pre rozvoj vo všetkých vyššie uvedených jazykových rovinách.
- Deťom s poruchami plynulosti reči (najmä zajakavosťou) poskytujeme emocionálnu podporu. Ostatným deťom taktiež vysvetlíme, že dieťaťu so zajakavosťou môžu pomôcť tým, že sa mu nebudú posmievať ani naliehať na rýchle vyjadrenie.
- U detí s narušeným porozumením používame krátke jednoznačné oznámenia, ktoré môžeme doplniť obrázkom, fotografiou, demonštráciou či inou formou vizuálnej podpory.