Budovanie partnerských vzťahov s rodinami 

Rodičia ako partneri

Programy zamerané na dieťa vychádzajú z presvedčenia, že rodičia sú prví a najdôležitejší učitelia dieťaťa. Učiteľky v materskej škole rešpektujú výchovu dieťaťa z domu a vychádzajú zo záujmov detí a ich rodičov.

Záujmy a priority rodičov sú východiskom pre teóriu a prax moderných vyučovacích metód uplatňovaných pri deťoch v predškolskom veku, osobitne detí so ŠVVP. Rodičia týchto detí utvárajú intenzívny vzťah s učiteľmi a stávajú sa partnermi školy pri navrhovaní výchovy a vzdelávania zameraných na dieťa (Danielsová a Staffordová, 2006).

Pochopenie individuálnych potrieb rodín

Rodiny sú za deti so ŠVVP/deti s „odlišnosťami“ zodpovedné celý život. Jedna z najdôležitejších úloh učiteľa je pomôcť rodinám uveriť svojim vlastným silám a prostriedkom, a tak úspešne zvládnuť všetky problémy. Potreby, prostriedky, ako ja priority jednotlivých rodín sú veľmi rozdielne. Niektoré rodiny potrebujú väčšiu, iné menšiu podporu, takže všeobecne úspešný model neexistuje.

Niektoré „odlišnosti“ u dieťaťa sa identifikujú až nástupom do materskej školy a dieťaťu pomôže práve včasný zásah, pretože rozvoj jeho zručností sa len začína; získané návyky sa v neskoršom veku dajú len veľmi ťažko zmeniť.

Vzdelávacie programy v MŠ môžu mať vplyv aj na správanie rodičov a ich prístup k podpore vývoja detí. Rodičia vyhľadávajú informácie a praktické metódy, ako naučiť deti dôležité zručnosti, alebo ako zvládnuť správanie sa dieťaťa. Učitelia môžu takéto metódy demonštrovať rodičom v triede, pri návšteve v rodine alebo na spoločných stretnutiach rodičov a učiteľov.

Je veľmi dôležité, aby škola umožnila členom rodiny rozličné formy komunikácie s pracovníkmi MŠ. Niektorí rodičia uprednostňujú písomnú formu, iní zase osobný rozhovor. Pri dobrej komunikácii rodičia pociťujú väčšiu zodpovednosť za priebeh vzdelávania ich detí.Z vyjadrení rodičov vyplýva, že ak inštitúcie rozhodujú za nich, alebo s nimi nekomunikujú, pociťujú menšiu zodpovednosť a úroveň kontroly. 

Väčšina rodín je ochotná poskytnúť osobné informácie, aby získala potrebné služby. V prípade rodín, ktoré nepripúšťajú, že ich dieťa potrebuje pomoc, je nevyhnutné, aby ich škola systematicky povzbudzovala k spolupráci a poskytovaniu objektívnych a nezaujatých informácií o dieťati.