Komunikačné zručnosti učiteľa
Aktívne počúvanie
Učiteľ počúva rodinných príslušníkov, rešpektuje ich názory, poskytuje im pomoc. Naučí sa tak pochopiť, ako rodinní príslušníci vnímajú samých seba, svoje dieťa a rodinné okolnosti.
Kladenie otázok
Učiteľ kladie otázky, aby získal informácie, rozšíril konverzáciu a vyjasnil si problémy. Rôzne informácie získava tým, že vyvážene používa otvorené a uzavreté otázky. Otvorené otázky rozvíjajú voľnú diskusiu. Napríklad, „Čo motivuje vaše dieťa?“ alebo „Čo vie urobiť vaše dieťa šťastným?“. Na uzavreté otázky napríklad: „Máte aj ďalšie deti?“ alebo „Vie sa vaše dieťa bicyklovať?“ stačí aj stručná odpoveď. Učiteľ by si mal pozorne všímať spôsob, akým rodina reaguje a odpovedá. Keď sa naučí prispôsobiť otázky tomuto spôsobu, demonštruje, že rodinu rešpektuje.
Učiteľ v priebehu rozhovoru a na jeho záver sumarizuje a parafrázuje kľúčové informácie rodičov, tým si obe strany overujú, že zo strany učiteľa došlo k skutočnému porozumeniu zdieľaných informácií.
Preformulovanie
Učiteľ vyzve rodičov, aby sa pozreli na situáciu novým spôsobom a preskúmali rôzne spôsoby riešenia problémov. Napríklad, keď rodičia opíšu problémové správanie dieťaťa, učiteľ im pomôže uvedomiť si, že ich dieťa nie je problémové, ale zatiaľ nedokáže konkrétnu vec (napr. vyrovnať sa s neúspechom).