Diagnostika nadania
V rámci pedagogickej diagnostiky má svoje miesto dlhodobé pozorovanie, ktoré predpokladá znalosť typických prejavov nadania v správaní a prežívaní detí príslušnej vekovej skupiny.
Významnou pomôckou preto sú posudzovacie škály obsahujúce súbory týchto prejavov. Žiadny jednotlivý prejav dieťaťa do skupiny automaticky nezaraďuje, žiadny chýbajúci prejav dieťa zo skupiny nevyraďuje. Jednotlivé prejavy posudzujeme vo vzájomných súvislostiach a v širšom kontexte.
Príkladom môže byť napr. stereotypná predstava o zručnosti čítať pred vstupom do školy. Napriek tomu, že väčšina mimoriadne nadaných detí číta skôr ako rovesníci, pre niektoré to z rôznych dôvodov neplatí.
Príkladom môže byť napríklad stereotypná predstava o zručnostiach čítať pred vstupom do školy. Napriek tomu väčšina mimoriadne nadaných dětí číta skôr ako rovesníci, pre niektoré to z rôzných dôvodov neplatí.
Pozorovanie spontánnych prejavov dopĺňa vždy pozorovanie v úlohovej situácii, ktorá je pre dieťa motivujúca a umožňuje mu podať maximálny výkon. Čím mladšie je dieťa, tým potrebnejšie je myslieť na nestabilitu výkonu dieťaťa a vyvarovať sa nedostatočne podloženým záverom. Preferujeme teda kombináciu viacerých diagnostických metód/nástrojov a zapojenie viacerých osôb do procesu diagnostiky:
- V predškolskom veku o akcelerácii vývinu môže dobre vypovedať detská kresba alebo všeobecne produkty tvorivosti dieťaťa.
- V zahraničí sa využíva analýza portfólia dieťaťa.
- Vzhľadom na to, že mimoriadne nadanie sa mnohokrát prejavuje už v ranom veku, cenné sú anamnestické informácie, ktoré môže pedagóg získať od rodičov a/alebo ďalších osôb starajúcich sa o dieťa. Rodičia sú často, ale nie vždy, zároveň prví, kto nadanie dieťaťa registruje. Hovoríme o tzv. prvotnej nominácii.
V ranom a predškolskom veku sa mimoriadne nadanie prejavuje ako v oblasti jazyka a učenia, tak aj v oblasti psychomotorického a psychosociálneho vývinu:
- Väčšina mimoriadne nadaných detí skôr ako ich rovesníci používa jednoduché vety.
- Vďaka výbornej pamäti ich pasívna a aktívna slovná zásoba narastá výrazne rýchlo.
- Mimoriadne nadané deti sa dokážu výrazne dlhšie sústrediť.
- Sú mimoriadne aktívne pri skúmaní blízkeho okolia.
- Majú celkovo nižšiu potrebu spánku.
- Relatívne často skôr lezú, chodia, zvládajú koordinačne náročnejšie pohyby.
- Dospelí sú pre nich zdrojom zaujímavých podnetov a odpovedí na otázky, preto ich spoločnosť vyhľadávajú viac ako spoločnosť rovesníkov.
- Majú odlišné a intenzívne záujmy, v ktorých prejavujú vôľu a vytrvalosť. Typický je záujem o informácie vzťahujúce sa dlhší čas na určitú tému. Tieto informácie deti rady štrukturujú do výpočtov, systematizujú ich, organizujú, vyhľadávajú ich z rôznych prostriedkov a z rôznych zdrojov.
- Raná symbolická aktivita sa manifestuje záujmom o písmená, čísla, značky.
- Paralelnú hru často vystrieda hra s partnerom, námetová hra, hra v roli, hra s pravidlami.
- Kreatívne a samostatne riešia problémy, prichádzajú s originálnymi nápadmi.
- Často ešte v predškolskom veku prechádzajú do štádia konkrétnych myšlienkových operácií a dokážu logicky usudzovať.
Doterajšie vymenovanie prejavov môžeme vnímať ako pozitívne charakteristiky. Veľká časť nadaných detí sa vyvíja a adaptuje bez väčších problémov. Asynchronicita vývinu spolu s preferenciou kognitívnych potrieb sa však môže tiež prejavovať rôznou mierou skôr negatívnych charakteristík. Stúpajú so zvyšujúcou sa mierou nadania dieťaťa. Násobí sa v prípade, že je dieťa dlhodobo v prostredí, ktoré nedokáže rozpoznať jeho potreby, uspokojiť a rešpektovať jeho špecifický profil schopností:
Nadané dieťa sa môže prejavovať v komunikácii ako výrazne svojhlavé, vyžadujúce, manipulatívne, inokedy, naopak, neadekvátne úzkostlivé, plačlivé, emočne nezrelé. Vysiela tak okoliu nejednoznačné signály, ktoré často nekorešpondujú s očakávaním sociálneho okolia dieťaťa.
Štvorročné nadané dieťa v materskej škole plynule číta, má encyklopedické znalosti o vesmíre a hrá dámu. Zároveň však plače pri odchode rodiča, náhlej zmene programu. Má problémy v oblasti sebaobsluhy, odmieta kresliť atď. Nevie adekvátne riešiť konflikt s rovesníkmi. Na kritiku alebo nespravodlivosť reaguje precitlivelo.
Výskumy ukazujú na výrazne väčšie zastúpenie introvertov v populácii nadaných. Prejavom ich frustrácie môže byť denné snenie, psychosomatické problémy a i. Prehĺbená schopnosť vnímať, prijímať a spracovávať veľké množstvo informácií, vysoká reflektivita, negatívny perfekcionizmus a zároveň emočná krehkosť sa môžu už v predškolskom veku v krajnom prípade prejaviť neurotickým ochorením.
Nejohroženější skupinou nadaných jsou děti s tzv. dvojí výjimečností. Jedná se o děti, jejichž nadání je do různé míry překryto jiným, intenzivněji se manifestujícím hendikepem. Nejčastější kombinací je:
Najohrozenejšou skupinou nadaných sú deti s tzv. dvojitou výnimočnosťou. Ide o deti, ktorých nadanie je do rôznej miery prekryté iným, intenzívnejšie sa manifestujúcim hendikepom. Najčastejšia kombinácia je:
- nadanie s poruchou pozornosti alebo hyperaktivitou
- nadanie v kombinácii s dispozíciou pre rozvoj poruchy učenia,
- nadanie s Aspergerovým syndrómom.
Rozpoznať nadanie dieťaťa môže komplikovať i ktorákoľvek zmyslová chyba, porucha reči atď. Hendikepom môže byť sociálne alebo kultúrne znevýhodnenie.
V súčasnosti sa aktualizuje napr. problematika nadaných s odlišným materinským jazykom. Jazyková bariéra im znemožňuje plne prejaviť svoj potenciál a zároveň pedagogické úsilie v prvom rade smeruje k dorovnaniu tohto hendikepu na úkor rozvoja nadania.
Postupne i do nášho prostredia preniká nutnosť venovať viac pozornosti rodovým nerovnostiam. Nadané dievčatá sú často radené do skupiny rizikových nadaných.Najmä v prípade, že sa ich dominantné nadanie prejavuje v oblastiach typicky prisudzovaných skôr chlapcom. Nadané dievčatá ohrozuje všeobecne ich väčšia tendencia sa prispôsobiť očakávaniam okolia a uspokojiť tak svoje potreby spolunáležitosti a sociálneho prijatia i za cenu potlačenia intelektových potrieb. Možno pozorovať určité typy nadaných detí:
- Typ „riešiteľ“ vyžaduje prísun nových problémov, výziev, úloh. Je zameraný na výsledok. Pracuje rýchlym tempom.
- Opačný typ „bádateľ“ potrebuje skúmať jednotlivú vec do hĺbky, z viacerých rôznych uhlov pohľadu. Môže len ťažko a neochotne prechádzať na iný typ činnosti. Úplne ho pohlcuje objavovanie.
Znalosť jednotlivých charakteristík nadaných a zároveň citlivosť na ich individuálnu jedinečnosť je dobrým predpokladom pre ich úspešné vykonávanie v procese výchovy a vzdelávania.
Nie je bežné, aby nadanie dieťaťa bolo v predškolskom veku identifikované školským poradenským zariadením alebo inými odborníkmi. Učiteľky MŠ sú tak popri rodičoch často tými, kto na základe pedagogickej diagnostiky upozornia na možné nadanie dieťaťa.
Nadaným deťom dávame príležitosť na rozvoj ponukou aktivít zodpovedajúcich úrovni ich rozvoja (nie ich veku).
Dbáme na to, aby dieťa dostávalo dostatok príležitostí a podpory na celkový rozvoj, najmä v oblastiach, ktoré sú oslabené.