Komunikácia s rodinami
Učitelia vedia, že rozhovory s členmi rodiny sú účinný spôsob, ako sa dozvedieť viac o dieťati. Utvorenie pozitívneho a dôverného vzťahu medzi pracovníkmi školy a rodinou zvýši u rodiny pocit podpory a dodá jej silu prijímať rozhodnutia.
Na rozvoj takýchto vzťahov je potrebné, aby učitelia mali isté kvality a zručnosti, ktoré postupne získavajú praxou a vnímavosťou. V nasledujúcej časti uvedieme niektoré dôležité kvality učiteľa potrebné pre vybudovanie základov efektívneho vzťahu.
1. Rešpekt
Keďže rodiny sú najdôležitejší učitelia svojich detí, vyžadujú zvláštnu pozornosť a záujem odborníkov. Odborníci vyjadrujú svoju spoluúčasť aj pri diskusii o takých otázkach týkajúcich sa dieťaťa, o ktorých nie je ľahké rozprávať. Napríklad rodičia, ktorí majú dieťa s problémovým správaním, môžu byť zo začiatku veľmi zdržanliví a utajovať pocity hnevu, frustrácie a nevôle. Odborník, ktorý vie pochopiť tieto pocity, sa pre rodičov stane vítanou oporou.
2. Nezaujatosť
Nezaujatosť vyžaduje pozitívne a otvorené myslenie voči rodinám bez ohľadu na ich osobné kvality. Keď učitelia zostanú nezaujatí, povzbudia rodiny, aby hodnotili vlastné rozhodnutia a prispôsobili sa názorom učiteľov. Ak učiteľ otvorene neschvaľuje spôsob, akým rodičia vychovávajú svoje dieťa, môže vzniknúť medzi nimi odstup.
3. Empatia
Schopnosť vcítiť sa do situácie rodiny a vyjadriť porozumenie pre danú situáciu, demonštruje empatiu k rodine. Učitelia zistia, či efektívne prejavujú empatiu rodine podľa toho, ako na nich rodina reaguje. Rodiny, ktoré sa vedia bez väčších ťažkostí zveriť učiteľom s osobnými problémami, cítia ich empatické správanie. Naopak, menej otvorené rodiny len neradi hovoria o svojich problémoch pravdepodobne aj preto, lebo pociťujú zo strany učiteľa menší záujem.