Deformity chrbtice

Deformity chrbtice vznikajú ako dôsledok nesprávneho držania tela. Nesprávne držanie tela vzniká labilným a nestálym držaním tela alebo zmenami v krivení chrbtice. Deformity chrbtice sa vyznačujú stálosťou a trvalosťou. Do tejto skupiny patria rôzne druhy skoliózy a tiež tzv. guľatý chrbát a iné deformity v predo-zadnej rovine tela.

Podpora detí s telesným postihnutím v materskej škole

Vo vzťahu k vzdelávaniu detí s telesným postihnutím je potrebné mať na pamäti, že dieťa sa učí pohybu a pohybom. Deti s telesným postihnutím môžu mať v dôsledku obmedzenej hybnosti obmedzené možnosti pri získavaní skúseností zo svojho okolia. U dětí s organickým postihnutím mozgu sa často vyskytujú taktiež poruchy osobnosti. Pamäť detí s telesným postihnutím býva ovplyvnená unaviteľnosťou dieťaťa, problémy sa objavujú najmä vo vybavování a reprodukcii skorej naučených informácií.

Všeobecne je možné vo vzdelávaní detí s telesným postihnutím odporučiť:

Pomocou hry učíme dieťa pohybovým stereotypom, ktoré bude potrebovať v škole a potom najmä v bežnom živote. Snažíme sa preto vždy nacvičiť úchop predmetov rôznej veľkosti a manipuláciu s predmetmi dennej potreby. Dieťa by sa malo taktiež naučiť byť čo najviac samostatné v sebaobsluhe.

Pri vzdelávaní detí s ťažkým postihnutím (či už mentálnym, telesným alebo kombinovaným) máme na pamäti, že je u nich v rôznej miere sťažené dosahovanie uspokojenia základných potrieb.

Ide najmä o nasledujúce potreby:

  • potreba zamedzenia hladu, smädu a bolesti,
  • potreba podnetov, zmeny a pohybu,
  • potreba istoty, stability – spoľahlivosti vzťahov,
  • potreba väzby, byť niekým prijatý, potreba nehy,
  • potreba uznania a sebaúcty,
  • potreba nezávislosti, samostatnosti a sebaurčenia.

Na úspešné dosiahnutie stanovených cieľov výchovy a vzdelávania detí s ťažkým postihnutím je uspokojenie menovaných potrieb základnou podmienkou. 

    Dbáme taktiež na pravidelné zabezpečenie zmeny polohy dieťaťa, aby dochádzalo k dobrému prekrvovaniu celého tela a nedochádzalo k dlhodobému stláčaniu orgánov umiestnených v brušnej dutine (napr. pri celodennom pobyte na vozíku).
      Prostredníctvom masážnych loptičiek, dotykov a opatrnej manipulácie sprostredkovávame dieťaťu taktilné a pohybové zmyslové podnety z častí tela, ktorých pohyb dieťa nedokáže vôľou ovplyvniť (napr. masírujeme, dotýkame sa či opatrne pohybujeme nepohyblivou či obmedzene pohyblivou rukou dieťaťa).