V prípade konkrétnych druhov zdravotného postihnutia predstavujeme okrem informácií o tom, čo to predstavuje a ako vzniká, najmä informácie o potrebách ľudí s daným postihnutím (čo potrebuje človek, ktorý nemôže chodiť, aby sa mohol pohybovať, aké pomôcky využíva človek nevidomý, ako mu môžeme pomôcť a pod.). Dôležité je umožniť deťom poznať, že s využitím adekvátnej podpory môžu osoby so zdravotným postihnutím žiť kvalitný a pestrý život.
Primerane veku sa venujeme tiež témam ako sú ľudská dôstojnosť, spolupatričnosť a prosociálnosť.
Špecifickou formou modelovania inklúzie môže byť napr. nácvik konkrétnych zručností, kedy si na základe získaných poznatkov deti utvárajú základy pre vlastné názory a postoje. Sú to interaktívne a zážitkové procesy simulovaných či reálnych situácií riešených primerane vzhľadom na vek účastníkov a ich skúsenosti z interakcií s postihnutými ľuďmi.
Výber aktivít a ich náročnosť závisí od vekových osobitostí detí, ale aj na ich skúsenostiach z interakcií s postihnutými ľuďmi.
V rámci rozhovoru o niekom s postihnutím/znevýhodnením je dôležité, aby učiteľ používal jasný a rešpektujúci jazyk. Pri deťoch predškolského veku by mali byť vysvetlenia jednoduché, ako napr.: „Dievčatko používa invalidný vozík, pretože jej nohy nie sú dosť silné, aby zvládli chodiť.“
Tiež treba deťom opakovať, že prezývky – označujúce určité znevýhodnenie alebo postihnutie– sú neprijateľné, pretože druhým ubližujú.