Iné poruchy správania a emócii so začiatkom obvykle v detstve a dospievaní
Neorganická enuréza
Porucha charakterizovaná mimovoľným odchodom moču počas dňa aj v noci‚ čo je neprimerané mentálnemu veku postihnutého. Nejde o následok nedostatočnej kontroly močového mechúra spôsobeného neurologickou poruchou‚ epileptickým záchvatom alebo nejakou anatomickou abnormalitou močového ústrojenstva. Ak ide o pomočovanie pretrvávajúce od narodenia, hovoríme o primárnej enuréze. Príčina jej vzniku je multifaktoriálna. Môže ísť o dedičné faktory, poruchy funkcie močového mechúra, neurologické alebo urologické poruchy, či rôzne psychické faktory: v rodine, škole, zmena bydliska a pod. Sekundárna enuréza vzniká často na psychickom podklade, kedy sa po „suchom období“ dieťa začne pomočovať. Môže vzniknúť v dôsledku zápalov močového systému či iných ochorení.
Neorganická enkopréza
Ide o opakované vôľové alebo mimovôľové vyprázdňovanie stolice, zvyčajne normálnej alebo takmer normálnej konzistencie na miestach, ktoré sú v danom kultúrnom a sociálnom prostredí na tento účel nevhodné. Môže sa objaviť ako monosymptomatické ochorenie alebo ako súčasť ďalšieho ochorenia‚ zvlášť emočnej poruchy alebo poruchy správania.
Poruchy príjmu potravy v dojčenskom a detskom veku
Poruchy príjmu potravy majú rôzne prejavy, obvykle špecifické pre dojčenský vek a rané detstvo. Obyčajne sa k nim zaraďuje odmietanie stravy alebo nadmerná prieberčivosť v jedle, za predpokladu dostatočného príjmu potravy kompetentnou osobou starajúcou sa o dieťa a za neprítomnosti organického ochorenia.
Pika dojčiat a detí
Pika syndróm je porucha príjmu potravy, pri ktorej dieťa konzumuje nejedlé veci. Najčastejšie sa jedná o opakovanú konzumáciu látok ako je hlina, omietka, piesok, krieda, papier, mydlo alebo zubná pasta. Najvyšší výskyt patrí do vekovej skupiny od dvoch do štyroch rokov. Deti v tomto vekovom období to robia skôr zo zvedavosti. Vo väčšine prípadov je to prechodný stav.
Ak dieťa napriek vysvetleniu naďalej konzumuje takéto veci a ak mu dokonca chutia, je potrebné konzultovať lekára, ktorý dieťa vyšetrí. Dôležité je vyšetriť hodnotu železa a minerálov v krvi.
Stereotypné pohybové poruchy
Voľné‚ opakované‚ stereotypné‚ nefunkčné a často rytmické pohyby‚ ktoré nie sú súčasťou nejakého známeho psychiatrického alebo neurologického stavu.
- Medzi pohyby nemajúce charakter sebapoškodzovania patria: pohupovanie telom‚ potriasanie hlavou‚ vytrhávanie a krútenie vlasov a plieskanie rukou.
- Stereotypné správanie sebapoškodzujúce: opakované údery do hlavy‚ pichanie do očí‚ plieskanie do tváre‚ hryzenie pier‚ rúk a iných častí tela.
Podpora detí s emočnými poruchami v materskej škole
Pri práci s deťmi, ktoré trpia emočnými poruchami, je potrebné poskytovať im čo najväčšiu emočnú podporu.
- Tieto deti potrebujú cítiť pozitívne prijatie a predvídateľnosť emočných reakcií (naše emočné reakcie na konkrétne prejavy dieťaťa by mali byť porovnateľné v čase, nemali by sme na rovnaký prejav raz reagovať pozitívne a inokedy negatívne bez zrejmého dôvodu).
- Povzbudzujeme deti primerane veku, aby hovorili o svojich pocitoch (aj tých negatívnych). Ponúkame im rôzne neverbálne techniky (výtvarné, hudobné, dramatické), ktoré umožňujú vyjadriť ich emócie.
- Snažíme sa získať na spoluprácu rodičov, ktorým by mala byť poskytnutá odborná psychologická podpora.