Dyslália
Táto porucha sa prejavuje narušením výslovnosti jednej alebo viacerých hlások materinského jazyka. Ostatné hlásky sú vyslovované správne. Ide o najrozšírenejší druh narušenej komunikačnej schopnosti. Zasiahnutá je foneticko-fonologická rovina jazyka:
- Na fonetickej úrovni (používanie jednotlivých hlások) sa táto porucha prejavuje vynechávaním, zamieňaním či nahradzovaním hlások, príp. ich nepresným vyslovovaním v mieste artikulácie.
- Na fonologickej úrovni sa dyslália prejavuje v narušení plynulosti spájania hlások do vyšších celkov (slabík a slov).
Z vývinového hľadiska odborníci rozlišujú fyziologickú (prirodzenú) dysláliu, ktorá je spájaná s nesprávnou výslovnosťou do piateho roku života. Každé dieťa prechádza obdobím, keď chybne reprodukuje počuté slová, ide tiež o prirodzený jav. Vo veku päť až sedem rokov hovoria niektorí odborníci o predĺženej fyziologickej dyslálii.
Chyby vo výslovnosti po siedmom roku života sú označované ako pravá dyslália. V tomto období sa už fixujú artikulačné stereotypy a náprava výslovnosti býva náročnejšia a dlhodobejšia.
Dieťa môže hlásku, ktorú nedokáže vysloviť, vynechávať, nahrádzať ju inou hláskou, prípadne ju tvorí na inom mieste či iným spôsobom, ako je obvyklé. Ak dieťa nesprávne vyslovuje viac hlások v období, keď má nastúpiť do povinnej školskej dochádzky, je vhodné zvážiť dôsledky poruchy pri prisudzovaní pripravenosti na školskú dochádzku. V poslednom roku pred nástupom do školy je najmä u detí, ktoré hlásku tvoria na inom mieste alebo iným spôsobom, odporúčané zaistenie logopedickej intervencie smerujúcej k eliminácii problémov vo výslovnosti.