Definícia a vyhľadávanie
Deti s mimoriadnym nadaním zaraďujeme do skupiny detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP). Ich diagnostika a následná podpora v detskom veku je spojená s množstvom problémov, ktoré sa pokúsime stručne načrtnúť.
V teórii i praxi koexistuje mnoho rôznych definícií, súvisiacich pojmov, medzi ktoré patria pojmy nadanie, talent, inteligencia, kreativita atď. Rovnako tam môžeme nájsť rôzne teórie a modely súvisiace s nadaním. V pedagogickej praxi je v súčasnosti najčastejšie používaný pojem nadanie ako synonymum pre pojem talent. Predstavuje súbor predpokladov pre výkon, ktoré sú v porovnaní s normou v rovesníckej skupine nadpriemerné, príp. mimoriadne.
V predškolskom a mladšom školskom veku hovoríme radšej o potenciálnom nadaní, ktoré sa z rôznych dôvodov ešte nemusí úplne prejavovať vo výkone. Mimoriadny potenciál sa môže prejavovať v jednotlivej oblasti alebo vo viacerých oblastiach zároveň. U mladších detí často hovoríme o všeobecnom nadaní, ktoré sa neskôr kryštalizuje na nadanie v oblasti:
- matematicko-logickej,
- jazykovej,
- technickej,
- sociálnej,
- umeleckej alebo
- športovej.
Rozlišujeme príslušné typy (príp. druhy) nadania a v rámci nich rôznu mieru (intenzitu).
Zároveň možno povedať, že v súčasnosti prevažuje vnímanie nadania ako socio-kultúrne podmieneného konštruktu. To, ako je vnímané nadanie a kto je považovaný za nadaného, teda vypovedá o hodnotách konkrétnej spoločnosti. Tá preferuje určitý profil ľudských schopností v istom období viac ako v inom.
Nadanie ukazuje z veľkej časti na vrodený potenciál, ktorý sa ale aktualizuje, napĺňa a dotvára vhodným spolupôsobením vonkajšieho prostredia (najmä rodiny, rovesníkov a školy). Základnou požiadavkou je, aby sme tento potenciál vedeli čo najskôr rozpoznať a vedome vytvárali vhodné podmienky jeho rozvoja. Čo je náročné práve preto, že dieťa vybočuje z normy.
Rovnako ako u ktorejkoľvek inej skupiny detí so ŠVP je i u nadaných detí potrebné nezabudnúť na riziko nálepkovania a chybnej identifikácie.
Nadanie je výsledkom akcelerovaného (asynchrónneho, zrýchleného, predčasného) vývinu jednej alebo viacerých zložiek osobnosti oproti rovesníckej norme. Najčastejšie intelektová zložka vo svojom vývine v rôznej miere „predbieha“ ostatné zložky. Dôsledkom tejto asynchronicity je vyššia zraniteľnosť a prípadne typické problémy, s ktorými sa niektoré nadané deti stretávajú.Nadané deti sú z uvedených dôvodov veľmi rôznorodou skupinou.