Stratégie na podporu efektívnej komunikácie

Rodičia detí so ŠVVP si často robia veľké starosti kvôli každodenným úspechom svojho dieťaťa. Uľaví sa im vtedy, keď sa dozvedia o malých, ale pravidelne sa opakujúcich krokoch k úspechu. Preto by učitelia mali využívať prirodzené a neformálne príležitosti na rozhovor s členmi rodiny.

Diskusie pri príchode a odchode dieťaťa zo školy

Denní rozvrh činností v MŠ by mal vytvárať priestor pre možnosť oboznámiť rodiny s dennými aktivitami a úspechmi a taktiež pripomenutie rôznych školských udalostí. Podporuje sa pritom vzájomná komunikácia medzi rodičmi, umožňuje klásť učiteľom otázky, požiadať o stretnutie, hrať sa so svojimi deťmi, alebo čítať skupine viacerých detí. V tomto čase však nie je vhodné diskutovať o problémoch, pretože sú prítomné deti a iní rodičia. 

Nástenky a internetové stránky školy

Prostredníctvom násteniek sú rodiny informované o aktivitách, ktoré škola pripravuje. Môžu sa využiť aj na poskytnutie ďalších informácií, napr. záznamov zo schôdzí alebo článkov s problematikou vývinu dieťaťa. Na nástenkách môžu byť umiestené výtvarné práce detí, príhody z výletov alebo fotografie rodinných príslušníkov detí.

Nástenky aj internetová stránka môžu prezentovať aj proinkluzívne témy a výroky, ako napríklad (Drdulová, 2014): Myslíme bez bariér. Každý je u nás vítaný. Deti ako ja, deti ako ty. Každý z nás je iný, všetci sme si rovní. Rozmanitosť obohacuje, tolerancia spája. Spolu dokážeme viac.