Nešpecifická forma modelovania inklúzie
Skupinové stratégie:
A) Kooperatívne skupiny – deti spolupracujú v danej oblasti v skupinách po dvoch, troch alebo viacerých.V kooperatívnych skupinách ide predovšetkým o podporu osvojenia kľúčovej kompetencie spolupracovať. Od bežných skupinových aktivít sa líši tým, že úspech pri dosiahnutí výsledku je viazaný na aktivitu všetkých detí v skupine. Delia sa o učebné pomôcky, spoločne plánujú, experimentujú, robia zmeny v pláne a určujú si vlastné pravidlá hry.
B) Deti ako partneri – dve deti sa zapoja do aktivity, ktorá ich zaujme a udrží sústredené. Príkladom aktivít vo dvojiciach je maľovanie, modelovanie predmetov z plastelíny, skladanie skladačky, hra so stavebnicou alebo účinkovanie v divadelnej hre. Zvyčajne ide o spontánnu skúsenosť nadobudnutú pri hre, no môže ju plánovať aj učiteľ.
Individuálna podpora dieťaťa:
Individuálnu podporu možno zamerať na rôzne oblasti – od podpory rozvoja konkrétnej oslabenej funkcie, po nácvik určitých zručností alebo činností. V rámci podpory nácviku nejakej komplexnej činnosti tvorenej určitou postupnosťou čiastkových úkonov, musíme rozhodnúť, aká forma podpory je pre dané dieťa najlepšia, či je pre dieťa užitočné naučiť sa jednotlivé kroky, ktoré mu postupne pomôžu zvládnuť celú úlohu, alebo či potrebuje opakované precvičovanie určitej zručnosti alebo jej časti, pokiaľ ju úspešne nezvládne.