Atypický autizmus

Diagnóza atypického autizmu je stanovená, ak prejavy poruchy nespĺňajú všetky kritériá pre detský autizmus (t. j. nie sú splnené všetky okruhy diagnostických kritérií alebo došlo k rozvoju prejavov až po 3. roku života). Veľmi často ide o deti s ťažkou a hlbokou mentálnou retardáciou, u ktorých sa vďaka výraznému obmedzeniu intelektových schopností nemôžu prejaviť špecifické odchýlky v správaní, nevyhnutné na diagnostikovanie autizmu.


Podpora detí s poruchou autistického spektra v materskej škole

Podpora detí s poruchami autistického spektra vychádza z individuálnych prejavov konkrétneho dieťaťa. Ak niektoré z detí vykazuje prejavy správania uvedené vyššie, je vhodné rodičom odporučiť odborné vyšetrenie, na základe ktorého môžu byť v prípade potvrdenia diagnózy stanovené konkrétne podporné opatrenia 2. až 5. stupňa. Ak už dieťa prešlo diagnostikou v školskom poradenskom zariadení (ŠPZ), dodržujeme postupy uvedené v odporučení a odovzdávané v rámci metodického vedenia (ak je zo strany poradenského zariadenia zabezpečované). V prípade, že v materskej škole neprebehla metodická návšteva k nastaveniu podporných opatrení, je vhodné o ňu požiadať (či bude poskytnutá, závisí od časových možností daného poradenského zariadenia).

Vo všeobecnej rovine je možné pri vzdelávaní detí s PAS odporučiť:

  • Členíme denný program aj prostredie MŠ.  Prostredníctvom pomôcok na vizualizáciu denného programu (predmety, obrázky alebo fotografie zobrazujúce činnosti v dennom programe dieťaťa) napomáhame dieťaťu v orientácii v tom, čo ho čaká. V prostredí MŠ určíme miesta, kde budú realizované konkrétne činnosti, dieťa tak vie, kedy a kde bude konkrétnu činnosť vykonávať. 
  • V prostredí MŠ vyčleníme bezpečný priestor, v ktorom sa môže dieťa zdržiavať, keď potrebuje byť samé (napr. látkový stan, relaxačné vrece, zónu s vankúšmi ohraničenú páskou na podlahe a pod.). Ostatné deti poučíme o tom, že dieťa sa bude niekedy na tomto mieste zdržiavať samé a všetci to budú rešpektovať. 
  • Snažíme sa predchádzať nečakaným zmenám v prostredí MŠ a v programe dňa.
  • Na plánované zmeny dieťa v predstihu pripravíme (napr. pri modernizácii vybavenia v triede môžeme ukázať, ako nábytok a jeho usporiadanie bude vyzerať na obrázku, ukážeme v miestnosti, kde čo bude, ako budú vyzerať pre dieťa dôležité miesta; tie sa pokiaľ možno budeme snažiť zachovať čo v najpodobnejšom pôvodnom stave).
  • Ostatné deti vedieme k akceptácii zvláštneho správania dieťaťa (napr. stereotypné pohyby – kývanie telom, otáčanie hlavou, trepanie rukami, dieťa môže využívať na to, aby získalo pocit bezpečia a kontroly, uvoľnilo zvýšené napätie či nejaký nepríjemný pocit; pre dieťa je toto správanie dôležité, nebudeme mu v ňom brániť).
  • Dieťa nebudeme nátlakom nútiť do skupinových aktivít s ostatnými deťmi.
  • V komunikácii budeme používať jasné, skôr kratšie vyjadrenia. Vyhneme sa nejednoznačným oznámeniam, metaforám, zveličovaniu či irónii.