Zrakové postihnutie

Zrakové postihnutie sa môže prejaviť tromi spôsobmi:

  • znížením zrakovej ostrosti;
  • obmedzením alebo poškodením zrakového vnemového poľa (zúženie alebo výpadok jeho časti);
  • poruchou farebného videnia 

Zníženie zrakovej ostrosti si vyžaduje v porovnaní s normou zmenšenie vzdialenosti alebo zväčšenie objektu. Zraková ostrosť však nie je jediným kritériom zrakového postihnutia.

Poruchy zrakového poľa sa vyskytujú u väčšiny slabozrakých a čiastočne vidiacich. Najväčší počet porúch zrakového poľa sa vyskytuje pri atrofii zrakového nervu a poškodení sietnice. Patologické zmeny zrakového poľa vedú k narušeniu vizuálneho odrazu priestoru, a to k jeho zmenšeniu a/alebo deformácii.

Poruchy farebného videnia, ak sú kombinované so slabozrakosťou alebo zvyškami zraku, môžu byť takisto prekážkou pri vnímaní priestoru. Kvalitu vnímania farieb ovplyvňuje rozlišovanie nasledujúcich vlastností farieb:

  • kolor (farebný odtieň)
  • sýtosť
  • jasnosť

V zriedkavých prípadoch úplnej farbosleposti postihnutý vníma všetky kolory ako odtiene sivej, bielej a čiernej farby. Vo väčšine prípadov sa však vyskytuje len čiastočná farboslepota, keď postihnutá osoba nerozlišuje niektoré farebné odtiene najčastejšie červené a zelené. Farboslepota predstavuje zrakové poškodenie, no vo všeobecnosti sa nepokladá za zrakový defekt ako taký.

Poruchy binokulárneho videnia

Binokulárne videnie (videnie obomi očami) spôsobuje, že sa obrazy vnímané súčasne obomi očami spoja do jedného. Umožňuje taktiež vnímanie hĺbky priestoru. Ak je binokulárne videnie narušené, dochádza k zmenám zrakového vnímania v dôsledku zníženej zrakovej ostrosti, poruchám vnímania priestoru a v prípade výrazného obmedzenia funkcie či úplnej straty jedného oka aj obmedzenie zrakového poľa. K týmto poruchám zaraďujeme:

  • strabizmus (škuľavosť – dôsledkom škuľavosti je stav, keďsa v zrakovom centre v mozgu namiesto jedného obrazu premietajú dva, mozog tento stav eliminuje tým, že vyradí menej zreteľný obraz zo škuľavého oka; tento stav vedie následne k amblyopii);
  • amblyopia (tupozrakosť) – znížená zraková ostrosť spôsobená útlmom z nečinnosti oka v situácii, kedy mozog dlhodobo prijíma informácie len z druhého oka);
  • monokulus (úplná absencia orgánu oka).

Porucha binokulárneho videnia je najčastejšou poruchou videnia u detí predškolského veku.