Poruchy sociálneho fungovania so začiatkom špecifickým pre detstvo a dospievanie
Už v prvých piatich rokoch života dieťaťa môžeme pozorovať nápadnosti v jeho sociálnom fungovaní. Nezriedka sú tieto poruchy dôsledkom nefunkčného sociálneho prostredia, v ktorom dieťa vyrastá.
Reaktívna porucha príchylnosti u detí
Táto porucha býva dôsledkom nedostatočnej starostlivosti, nevhodných výchovných postupov, zanedbávania, prípadne zneužívania dieťaťa zo strany starajúcich sa osôb. Typickými prejavmi sú zvýšená bojazlivosť, nespavosť‚ zlá sociálna interakcia s rovesníkmi‚ agresia k sebe a druhým‚ v niektorých prípadoch aj nedostatočný vzrast. Vyjadrovanie pozitívnych emócií k druhým je u dieťaťa obmedzené alebo chýba úplne. V emočných prejavoch prevažujú tie negatívne, ako strach, smútok a podráždenosť. Aj keď dôjde k zmene v prostredí dieťaťa a v tom, ako je o dieťa postarané, môže porucha naďalej pretrvávať. Z tohto dôvodu je potrebná psychologická pomoc a podpora pre dieťa a pre jeho rodinu.
Porucha dezinhibovaných vzťahov u detí
Počas prvých piatich rokov života sa objaví vzorec abnormálneho sociálneho fungovania, ktorý pretrváva napriek zásadným zmenám v okolí dieťaťa. Hlavnou charakteristikou je dôverné správanie sa k cudzím ľuďom, ktoré porušuje sociálne hranice platné v príslušnej kultúre. Táto porucha môže byť sprevádzaná oneskoreným vývinom, kognitívnymi deficitmi, oneskorením vo vývine reči, stereotypným správaním a poruchami príjmu potravy.