Провеждане на встъпителен разговор с родителите на дете с "различие"
Родителите, които идват за встъпителен разговор, обикновено вече имат попълнен формуляр с информация за детето, който всяка детска градина изисква – данни за здравословното състояние, хроничните заболявания и алергиите. Трябва да се внимава информацията да не бъде изисквана повторно. За събирането ѝ е добре да бъде отговорен един служител на ДГ. Това ще помогне за изграждането на функциониращи отношения със семействата, спестявайки време и на двете страни.
В разговора с родителите се събират сведения за семейната среда на детето със СОП. Трябва да се уважава правото им да решават коя информация е необходима за ДГ. Те ще оценят възможността за избор относно начина за предоставяне на данните. Някои предпочитат писмените отговори на въпросите, съставени от ДГ, други – директния контакт с учителя.
Много родители се нуждаят от частично насочване при предоставянето на най-важната информация. Важно е учителите да бъдат чувствителни, да проявяват уважение, но същевременно да получат и необходимите данни за детето. Тъй като родителите най-добре познават своите малчугани, те много бързо усещат, когато учителите ги възприемат като партньори в старанието си да помогнат. Комуникацията със семействата е полезна и за двете страни.
Споделете с родителите защо информацията, която ще Ви предоставят, е важна и как тя ще бъде използвана. Позволете им те също да питат за Вас.
Поради мащаба и естеството на информацията, получена по време на първоначалната и междинната оценка на детето, е уместно да се състави писмено съгласие на родителите. От етична гледна точка така се гарантира правото на неприкосновеност на личния живот, при което на всички, които работят с детето, се осигурява възможност свободно да общуват един с друг. Съгласието е в допълнение към законово определените разпоредби, каквато е и тази за обработката на лични данни. То трябва да включва:
Информация относно това, за какво ще послужат предоставените данни, да се подчертае значимостта на партньорството между семейството и детската градина, както и ролята на родителите при създаването на условия за обучение на детето;
поименен/професионален списък на персонала в детската градина – на учителите и специалистите, които ще работят с детето.
По-долу са посочени областите от въпроси, на които е полезно да се получат отговори преди започването на образованието на детето или веднага след неговото начало:
Кои хора са важни в живота на детето?
- Какви форми на подкрепа за детето са се оказали успешни в семейството?
- Съществува ли нещо, което да се избягва при взаимодействие с детето?
- Какви са любимите дейности, игри, играчки, приказки и т.н. на детето?
- Какво помага на семейството, когато мотивира детето за дейности, които не са особено предпочитани от него?
- Какви са комуникативните умения на детето – например, до колко е развита речта (при слухово увреденото дете комуникацията на жестомимичен език), изразява ли своите нужди спонтанно или само при подканване, лесно ли инициира контакт с деца/възрастни?
- Какви са физическите способности на детето, има ли някакви ограничения в ориентацията и движението?
- Как се справя с взаимодействието: в група деца, с непознати възрастни?
- Каква е неговата емоционална реактивност (неспокойно ли е, лесно ли се разстройва)?
- Как се е развивала играта на детето до момента (предпочита да е заобиколено от други деца или си играе само̀, има ли специален интерес към определени игри, как се спрява с неуспеха и т.н.)?
С какви дейности и ситуации детето се справя добре и при кои се нуждае от помощ, например:
o при комуникация с деца и възрастни;
o при адаптиране към друг режим или при извънредна промяна в планираната програма;
o при самообслужване (хранене, обличане, използване на тоалетна и т.н.);
o при самостоятелна или колективна игра;
o при пребиваване извън сградата на ДГ.