Изграждане на партньорски взаимоотношения с родителите на децата
Родителите като партньори
Образователните и подкрепящите програми се основават на убеждението, че родителите са първите и най-важните учители на детето. Учителките в детската градина уважават начина, по който детето се възпитава вкъщи, и изхождат от интересите на цялото семейство.
Интересите и приоритетите на родителите са отправна точка за теорията и практиката на съвременните образователни методи, прилагани в предучилищна възраст. Родителите на деца със СОП създават интензивни взаимоотношения с учителите и се превръщат в партньори на детската градина в процеса по проектиране на възпитанието и образованието. (Daniels and Stafford, 2006).
Разбиране на индивидуалните потребности на семействата
Семействата са отговорни за децата със СОП/децата с "различия" през целия си живот. Една от най-важните задачи на учителя е да помогне на семействата да повярват, че разполагат с достатъчно собствени сили и ресурси и че могат успешно да се справят с всички проблеми. Потребностите, ресурсите, но и приоритетите на отделните семейства са много различни. Някои семейства се нуждаят от по-голяма, други от по-малка подкрепа, така че всеобщо успешен модел не съществува.
Някои "различия" се идентифицират едва при постъпването на детето в детската градина и именно навременната намеса ще помогне, тъй като развитието на уменията едва започва; придобитите навици много трудно могат да бъдат променени в по-късна възраст.
Възпитателно-образователните програми могат да имат влияние върху поведението на родителите и резултатите, които децата очакват. Родителите търсят информация и практически методи как да развиват важни умения у децата или как да се справят с тяхното поведение. Учителите могат да демонстрират такива методи в стаята в детската градина, при посещения при семейството или на съвместни срещи между родители и учители.
Много е важно детската градина да позволи на членовете на семейството различни форми на комуникация с персонала на ДГ. Някои родители предпочитат писмена форма, а други личен разговор. При добра комуникация родителите се чувстват по-отговорни за образованието на своите деца. Изявленията на родителите показват, че, когато институциите решават вместо тях или не комуникират с тях, те изпитват по-малка отговорност и ниво на контрол.
Повечето семейства са готови да предоставят лична информация, за да получат необходимите услуги. При семейства, които не допускат, че тяхното дете се нуждае от помощ, е от съществено значение детската градина систематично да ги насърчава да си сътрудничат и да предоставя обективна и безпристрастна информация относно детето.