За да осигурим приемане на децата с „различия“ от връстниците им, трябва основно да започнем подкрепяне на кооперативното обучение още от ранна възраст.
Колкото по-малко е детето, толкова по-лесно приема различията на другите. От една страна, защото все още липсват сформирани предразсъдъци, а от друга, и най-обикновените обяснения в тази възраст са достатъчни. Процесът на взаимно приемане и уважение е по-лесен за навигиране в детската градина отколкото в училищна възраст. Ако децата израстнат заедно от ранна възраст, те добиват умения, които са пряко необходими в живота им – опознаване на другите, изграждане и поддържане на взаимоотношения, градивна комуникация, намерение за кооперативност, изразяване на нужди и потребности, конструктивно справяне с възможни конфликти.
Приемането и последващата сплотеност на всички деца е еднa от основните предпоставки за успешна интеграция. Не можем да говорим за включване в случаите, които са изградени на физическо добавяне на детето в групата, без интегрирането му, единствено възприемайки ситуацията на база очаквания. Белези за стигматизация могат да се проявят в група от връстници с наблюдаемо изолиране на останалите от детето с „различие“. Отхвърлянето на дете с "различие" от групата трябва да се преодолява чрез дискусии, чрез споделени дейности с преживявания, опосредстващи изживяването на различието, чрез включване на ръководени съвместни дейности, основаващи се на взаимно сътрудничество, както и чрез други промени в педагогическите стратегии.
Много внимание трябва да се обърне към превенцията на развиване на негативни взаимоотношения сред децата посредством систематично личностово и социално обучение. Включващите стратегии в ранна възраст акцентират върху специфичните елементи на социалното учене, които започват да се развиват напълно в предучилищна възраст.
Насочването на включващия процес може да бъде от полза за всички деца, особено ако включва следното:
Подкрепа към развитието на всички деца в образователния процес с отношение към индивидуалните им различия;
подкрепа към базовите семейства и членове на семействата;
подкрепа към повишаване осъзнатостта за факта, че различията са естествена част от обществата;
подкрепа на социалното учене.
При упражняването на включване в детската градина гореспоменатите фактори на подкрепа могат да бъдат включени по специфичен или по неспецифичен начин.