Дълбока умствена изостаналост

Това е най-тежката степен на УИ, IQ под 20. Включва силно ограничено невропсихологично и моторно развитие. Повечето хора с тази степен на УИ са неподвижни (лежат или пълзят). Речта присъства само на ниво инстинктивни, афективни реакции (писъци, викове). Децата и възрастните не могат да се справят без интензивна помощ при движение, комуникация, поддържане на хигиена и прием на храна. 

МКБ–10 разграничава още два типа УИ (друга УИ, УИ, неуточнена), когато не може да се определи с точност степента на сходно нарушение (сензорно, физическо, поведенческо, аутизъм), или пък проявите на индивида не могат да се категоризират към нито една от степените на УИ. 

Подкрепа на децата с умствена изостаналост в детската градина

В подкрепа на децата с умствена изостаналост се следват препоръките от специалист клиничен психолог. Степента на подкрепата на детето зависи от увреждането и от другите индивидуални характеристики на детето (коморбидно състояние, подкрепа в семейната среда). В подкрепа на децата с умствена изостаналост може да се препоръча:

  • При забелязване на прояви на умствена изостаналост при детето чувствително препоръчваме преглед от специалист в детското развитие. Избягваме съобщаването на подозрение за конкретна диагноза, като аргумент използваме необходимостта да се предостави най-добрата подходяща подкрепа за детето в рамките на детската градина.
  • При общуването с дете с умствена изостаналост използваме прости формулировки, когато съобщаваме инструкции и процедури. Показваме какво очакваме от детето.
  • Кратките, недвусмислени инструкции можем да придружим с картинка, снимка или друга форма на визуална подкрепа (пиктограма и т.н.).
  • В комуникацията се опитваме да не използваме рядко срещани думи и абстрактни термини.
  • С детето се упражняват практически дейности за самообслужване, за да постигне възможно най-голяма самостоятелност в рамките на своите способности.
  • Избираме дейностите за детето (особено в сферата на познавателните способности) според актуалното ниво на развитие, а не спрямо очакваните способности и умения за възрастта му.