Деформации на гръбначния стълб (гръбначни изкривявания)

Деформациите на гръбначния стълб възникват като резултат от неправилна стойка на тялото. Неправилната стойка на тялото е причинена от нестабилна стойка или от промени в извивката на гръбначния стълб. Тази група включва различни видове сколиоза, т. нар. кръгъл гръб, както и други подобни деформации.

Подкрепа на деца с физически увреждания в детската градина

Що се отнася до децата с физически нарушения, е важно да се вземе предвид, че движението им помага в обучителния процес. Поради ограниченията в моториката тези деца срещат затруднения в извличането на опит от външната среда. Често се появяват и коморбидни личностови разстройства при органични увреди на мозъка. Паметта е засегната в зависимост от това, колко лесно се изморява детето. Проблеми възникват най-вече в запаметяването и възпроизвеждането на информация.

В образованието на деца с физически увреждания се препоръчва:

Чрез игра учим детето на двигателни стереотипи, от които се нуждае в училище и главно в ежедневния живот. Опитваме се да упражняваме хващане на обекти с различен размер и манипулация с предмети от ежедневието. Детето трябва също така да се научи да бъде колкото се може по-самостоятелно в самообслужването си.

При обучението на деца с тежки увреждания (умствени, физически или комбинирани) не бива да се забравя, че постигането на основните нужди е затруднено в различна степен. Това се отнася най-вече до следните нужди: 

  • Нуждата да избягват глада, жаждата и болката;
  • нуждата от стимули, промяна и движение;
  • нуждата от сигурност, стабилност – стабилност на взаимоотношенията;
  • нуждата да се свързват, да бъдат приети, нуждата от нежност;
  • нуждата от респект и себеуважение;
  • нуждата от независимост, разчитане на себе си и самоопределяне.

Ако определените цели за обучението и отглеждането на тези деца са посрещнати, удовлетворението на горепосочените потребности е фундаментално условие.

    Грижим се и за редовното променяне на позицията на детето, така че цялото тяло да е добре оросявано и да се избягва продължително натискане на органите, разположени в коремната кухина (например при целодневен престой на инвалидната количка).

    Чрез масажни топки, докосвания и внимателна манипулация предоставяме на детето тактилни и двигателни стимули за тази част на тялото, която то не може да контролира волево (например масажираме, докосваме или движим внимателно неподвижната или ограничено подвижна ръка на детето).