Комуникативни умения на учителя

Активно слушане

Учителят слуша членовете на семейството, уважава техните мнения, оказва им помощ. По този начин се научава да разбира как те възприемат себе си, децата си и семейните обстоятелства.

Задаване на въпроси

Учителят задава въпроси, за да получи информация, да разшири разговора и да изясни проблемните ситуации. Добре е да се използват отворени и затворени въпроси по балансиран начин. Отворените въпроси развиват свободната дискусия. Например "Какво мотивира Вашето дете" или "Какво би направило детето Ви щастливо". На затворени въпроси от типа "Имате ли и други деца" или "Може ли детето Ви да кара велосипед" – е достатъчен и кратък отговор. Учителят трябва внимателно да наблюдава начина, по който семейството реагира и отговаря. Когато се научи да адаптира въпросите според ответните реакции, той показва, че зачита родителите.

Обобщение

По време и в края на разговора учителят обобщава и парафразира ключовите твърдения на родителите. По този начин и двете страни си потвърждават, че специалистът действително е разбрал предадената информация.

Преформулиране

Учителят насърчава родителите да погледнат по нов начин на ситуацията, като им представя различни гледни точки. Когато семейството описва проблемното поведение на детето, специалистът се фокусира върху трудностите в определен аспект (например, справяне с провал). В противен случай върху детето се поставя етикет – „проблемно дете“, който още повече възпрепятства работата с него.