Мутизъм

Това разстройство включва липса или загуба на речева експресия, но причината не е свързана с органично нарушение в ЦНС. Обикновено става дума за невротична реакция вследствие на необичайно преживяване или може да е проява на остро психотично разстройство. Възможно е да се появи внезапно след тежка психологическа травма, като реакция от претоварващ и неподходящ начин на обучение или в резултат на стресови ситуации в зависимост от личностовите особености и предиспозиции на детето (повишена чувствителност). Състоянието се подхранва и от неуместни реакции от заобикалящата среда. Най-често се среща в предучилищна възраст и е по-разпространено сред момичетата. 


Елективен мутизъм се характеризира със загуба на способността за общуване, която е свързана само с конкретен човек или ситуация. Психогенно обусловено разстройство е и разкрива определен защитен механизъм на организма. Децата с елективен мутизъм комуникират сравнително лесно в позната (безопасна) среда или с познат човек, но възниква проблем при комуникация в нова среда или в непозната ситуация.

Директните причини обикновено включват телесно наказание, прояви на агресивно поведение, вербална или физическа агресия между родители, подигравки и унижение.

Отделно от основните симптоми децата с мутизъм често проявяват повишена срамежливост, избягване на социални контакти, повишена емоционална привързаност към родителите и опозиционно поведение.

Подкрепа за деца с нарушени комуникативни способности в детската градина

В предучилищна възраст могат да възникнат редица нарушения в комуникативните умения. Ако не се третират с повишено внимание от специалисти, те оказват неблагоприятно въздействие върху развитието на личността. Необходима е навременна специализирана интервенция.

Това, което изиграва много важна роля, е превенцията, насочена към развитието на всички нива на езикова продукция в предучилищна възраст.

В подкрепа на децата с нарушени комуникационни способности в детската градина може да се препоръча:

  • При комуникация с децата говорим така, че да ни възприемат като положителен пример във всички аспекти на речта.
  • Ако на детето не се предоставя логопедична терапия, обясняваме на родителите нейното значение за цялостното развитие и препоръчваме подсигуряването ѝ (важи за прояви, които повече не могат да бъдат считани за физиологични).

  • В рамките на дейностите в дневната програма предлагаме широки възможности за развитие на всички аспекти на речта.
  • Предоставяме емоционална подкрепа на децата със забавяне или забързване на потока на речта (особено със заекване). На останалите деца също обясняваме, че могат да помогнат на детето със заекване, като не му се подиграват и не го притискат да се изразява бързо.
  • При деца с нарушено разбиране използваме кратки и недвусмислени съобщения, които могат да бъдат придружени от картинка, снимка, демонстрация или други форми на визуална подкрепа.