Детски аутизъм

Аутизмът е конгенитално нарушение на определени функции на мозъка. Симптомите му се проявяват преди настъпването на третата година. Нарушението се характеризира със следното – детето не разбира това, което вижда, чува и преживява. 

Умението за комуникация и адекватна реакция към нормални социални ситуации е занижено или изобщо липсва. При някои деца липсват: изразен интерес към човешки лица, гласове, както и т.нар. социална усмивка.

Клиничната картина на аутизма може се обобщи, като се използват характеристики за абнормно функциониране в следните области:

1) Социална интеракция и комуникация
2) Въображение


По-долу са изброени характеристики, които се разглеждат като типично проявяващи се при аутизма:

  • Трудно установяване на очен контакт (сякаш детето гледа през другия човек);
  • стереотипна игра или дейност с обекти (детето не играе с играчката според нейното предназначение);
  • интерес към детайлите на обектите или човешкото тяло (например, играейки с количка, детето вижда като интересни само колелата ѝ, които върти и наблюдава);
  • липса на проява на емоционални реакции в присъствието или отсъствието на родител (детето не проявява никаква радост в присъствието на родител, нито изразява тъга, когато родителят не е около него);
  • липса на интерес и дори нежелание към емоционален физически контакт (например гушкане);
  • забавено развитие на речта (на възраст от 2 години детето не може да говори и често комуникира чрез писъци/вокализации);
  • повторение на думи или думи на други хора без ясно комуникативно намерение (съдържанието на съобщеното от детето се явява като ехо на думите на другите хора);
  • проблеми с приема на храна (детето яде само определени типове храна, яде прекалено малко или преяжда);
  • непоносимост към звуци или миризми и силни афективни реакции към тях;
  • липса на интерес спрямо свързване с връстници (сякаш детето не отчита присъствието им или активно избягва компания);
  • проблем с фокусиране на вниманието върху неща, които друг човек се опитва да посочи, в частност, ако тези предмети са на разстояние;
  • в комуникацията си детето използва 3 л., ед. ч., вместо 1 л. (Жоро иска...);
  • занижена способност и дори неумение да се справя с промени във всекидневната рутина или пространственото разположение (например промени в подредбата на мебели в детската спалня и т.н.).


Нарушените контакти с близки хора започват да стават видими след втората година. Някои деца не реагират, когато родителите им говорят, което често води до некоректно заключение, че е налице недиагностицирано нарушение на слуха. Забелязва се и тенденция към различни реакции спрямо непознати хора. В някои случаи се отчитат викове и плач, а в други – тревожност и напрежение.

Децата с аутизъм не играят с връстниците си и не се включват спонтанно в техните дейности – понякога изглежда сякаш дори не осъзнават присъствието на останалите.

В сравнение с другите при игровата дейност на децата с аутизъм липсва символизация и въображение. Тя е лишена от типичните социални елементи (например да се влиза в различни роли – принцеса, рицар, доктор и т.н.). Играта е стереотипна, а играчките в нея не се използват по предназначение. 

По отношение на комуникацията речта може да е напълно отсъстваща, докато незрялото речево развитие е по-рядко явление. Децата, страдащи от аутизъм, не използват речта си като инструмент за комуникация и обмен на информация. Тя е по-скоро хаотична и нелогична, без предназначение. Въпреки това чрез нея се отразява много добра механична, фрагментарна памет (проявява се чрез цитиране дума по дума на изрази, различни по дължина). Децата, както и възрастните с аутизъм имат трудности в разбирането на контекста, не улавят хиперболи/сходства и интерпретират всяко твърдение буквално.

Емоционалните прояви на хората с аутизъм са амбивалентни и полярни. Трудно разпознават заплаха, но, от друга страна, често се страхуват много в изцяло защитени ситуации. Поведението им се характеризира с ритуали и обсесии, които често са свързани с хигиената, храната, пътуването към детска градина/училище и т.н.


Aутизмът се класифицира в 3 категории според социалните интеракции, експресивната и импресивната реч, наличието на проблемно поведение, интелектуалното развитие, както и умението функционално да се оползотворява свободното време:

Ниско ниво на функциониране

Хората са с минимално или изцяло липсващо умение за изграждане и поддържане на социални взаимоотношения. Често срещано е отсъствието на реч. Ако се развие, тя присъства под формата на повторения (ехолалия). Налице е интерес към прости, стереотипни дейности. В поведението често се проявяват самонаранявания и агресия. Интелектуалните способности са в категорията за умствена изостаналост (в много случаи дори се касае за тежка умствена изостаналост).

Средно ниво на функциониране

Характеризира се със заниженото умение за включване в социални контакти. Отчитат се пасивност и липса на спонтанност. Комуникацията с такива хора е частично функционална. Забележими признаци се появяват в езиковата продукция (например смяна между 1 л. и 3 л. ед.ч., ехолалия, измислени думи – неологизми). Наблюдават се и чести стереотипни движения (например клатене на крайниците). Играта се базира на взаимоотношения с околния свят и може да включва игри за конструиране. Интелектуалните умения често спадат в категорията между лека и умерена умствена изостаналост.

Високо ниво на функциониране


Основните социални и комуникативни функции често са съхранени. Въпреки това се наблюдават проблеми с разбирането на нормите, наложени от обществото. Поведението може да бъде разгледано като ексцентрично или неприемливо. В речта си такива деца не се различават значително от своите връстници, но в процеса на комуникация не разбират ролите на отделните участници. При разговори често се придържат към любимите си теми, без да отчитат интереса или липсата на такъв от страна на другите. Наблюдават се трудности в кооперирането с останалите деца, а включването в групови дейности не е функционално. Поради тази причина е важно да се обмисли ролята, която детето заема в тях, както и да се планира подходяща алтернатива за самостоятелна работа. Интелектуалните способности обикновено са под/до/над средното ниво.