Неспецифични форми на моделирано включване
Групови стратегии:
A. Кооперативни групи – децата си сътрудничат при конкретна дейност или задача в групи от две, три или повече. В кооперативните групи основно се цели придобиването на ключова компетенция за сътрудничество. Те се различават от обикновените групови дейности по това, че успехът в постигането на резултата е свързан с дейността на всички деца в групата. В кооперативните групи ролите и подзадачите често са разпределени, децата съвместно планират, експериментират, правят промени в плана и определят свои собствени правила на играта или съвместната работа.
B. Децата като родители – две деца се включват в тази дейност, която е насочена към поддържане на вниманието и фокусирането му. Примерите за работа по двойки могат да включват рисуване, моделиране от глина, нареждане на пъзел, игра с конструктор, разиграване на театрална постановка. Често тази дейност включва спонтанни преживявания по време на самата игра, но също така може да бъде планирана предварително от учител.
Индивидуална подкрепа на детето:
Индивидуалната подкрепа на детето може да включва опитност, придобита от детето в контакт с възрастен или с друго дете, или опитност, насочвана от страничен човек. Задачата на учителя е да представи и демонстрира, докато наблюдава реакциите на детето. В този процес се решава дали за детето е полезно да заучава отделните стъпки към цялостната задача, или има нужда да упражнява конкретно умение или част от него, за да се справи с по-голямата задача.