Разстройства в ЦНС (Парализа, ДЦП)
Причините за парализата могат да възникнат преди раждане, по време на раждане или малко след самото раждане. Включват колебания в общия тонус и разстройства в координацията. Най-често говорим за детска церебрална парализа (ДЦП), а при възрастни – за церебрална парализа. ДЦП може да се раздели на три форми, които съществуват или самостоятелно, или в комбиниран вид:
Понижена моторна активност;
- стереотипни движения;
- вдървена позиция на тялото;
- нарушен баланс;
- затруднения с фината моторика.
Б) Атетоза: тази форма на ДЦП най-често се асоциира с промени в мускулния тонус. Когато няма движение, той е нисък, но когато присъстват движения, тонусът се покачва неимоверно. Лицевата експресия е засегната от автоматичнигримаси. Други симптоми включват:
Трудности при контролиране позицията на главата;
- затруднено хранене;
- проблеми с артикулацията;
- ограничен контрол върху баланса.
B) Атаксия: проявява се с понижен мускулен тонус и неспособност за извършване на целенасочени движения. Налице е силен тремор, когато се извършват движения от фината моторика. Походката е нестабилна. Други симптоми, характерни за тази форма на ДЦП, са:
Дефицити в координацията на движенията;
- нарушен баланс;
- ограничения във фината моторика;
- проява на дизартрия в речта.
Детската церебрална парализа може да засегне:
Четирите крайника;
- долните крайници, или
- едната половина на тялото.
В първия случай (1) квадрипареза/плегия цялото тяло е засегнато (глава, торс и четирите крайника). Нарушението повлиява фината моторика, могат да се наблюдават и чести ортопедични смущения. Движенията се осъществяват предимно посредством инвалидна количка.
Във втория случай (2) дипареза/плегия долните крайници са засегнати. Ходенето е възможно или се осъществява чрез проходилка. Наблюдават се и ортопедични дефекти.
В третия случай (3) хемипареза/плегия едната половина на тялото е засегната. Горните крайници обикновено са с по-тежки нарушения отколкото долните. Много често, пациентът не може да движи пръстите си. Свободното ходене е възможно, но нерядко балансът е затруднен.
Парализа, която настъпва в по-късен етап от детското развитие, най-често е причинена от нараняване, възпаление или дегенеративно заболяване на централната нервна система.