Дете със загуба на слух – с помощта на компенсаторни средства (усилватели), той/тя може да възприема речта на събеседниците си с повече или по-малко ограничения, както и да контролира собствената си реч, докато я слуша. Речта на засегнатия от сензорноневронно нарушение се характеризира с липса на някои думи, последната сричка на думите, ритъма, акцента, а мелодията на речта също е разстроена. Нарушена е и способността за перцепция и слухова диференциация на индивидуални сигнали (особено съскавите), както и на думи. Детето се затруднява в разбирането на смисъла на думите и изреченията. Речникът е по-беден.
Глухо дете – не е способно да чуе речта дори с помощта на усилватели. С навременна и системна логопедична работа, както и специална педагогическа грижа, такива деца могат да се научат да използват говоримия език. Въпреки това, речта им остава аграматична, с нетрадиционна интонация и трудна за разбиране. Глухите хора често предпочитат използването на алтернативни форми на комуникация, най-често жестомимичен език (особено ако детето има глухи родители), знаци, придружени от реч (в случай на чуващи родители) или други форми на невербална комуникация. Към групата на глухите се включват и деца, които са научили езика по естествен път, но са изгубили способността си да чуват поради болест или нараняване (на около 5- до 6-годишна възраст). Постигнатото ниво на речта може постепенно да се влошава поради невъзможността за слухов контрол на говора, в зависимост от качеството на професионалната интервенция, особено логопедична .
Дете с кохлеарен имплант – комуникира, речта му е разбираема, често адекватно развита. При работата с такова дете е важно да се спазват правилата за комуникация с хора със слухови увреждания. Важно е да се поддържа спокойна обстановка в стаята и винаги да се установява пряк очен контакт. Устата на говорителя не трябва да е закрита (детето може да съчетае слушането със следенето на устните). Също така е важно да се следи функционалността на външната част на кохлеарния имплант, микрофона и аудиопроцесора (дали батерията не е изтощена).