Комуникация със семействата
Учителите знаят, че разговорите с членовете на семейството са ефективен начин да научат повече за детето. Създаването на положителна доверителна връзка между персонала на детската градина и родителите увеличава усещането за подкрепа и подпомага процеса по взимане на решения.
За развитието на такива взаимоотношения е необходимо учителите да имат определени качества и умения, които постепенно придобиват чрез практика и наблюдателност. В следващата част ще представим някои от тях. Основи на ефективните взаимоотношения: За изграждане основите на ефективна връзка с родителите учителите се нуждаят от следните качества:
1. Уважение
Семействата са най-важните учители за своите деца и поради това изискват специално внимание. Специалистите изразяват своето сътрудничество към тях и при обсъждането на теми, за които не е лесно да се разговаря. Понякога родителите на деца със затруднения са много въздържани и крият чувствата си на гняв, разочарование и негодувание. Специалистът, който успее да долови тези емоции, се превръща в ценна подкрепа за родителите.
2. Обективност
Безпристрастността изисква открито мислене по отношение на семействата. Ако учителите останат неутрални, те насърчават родителите да оценяват собствените си решения и да се адаптират към възгледите на специалистите. Ако открито не се одобрява начинът, по който се възпитава детето, между учебното заведение и семейството може да възникне отчуждаване.
3. Емпатия
Това е способността да се вживееш в ситуацията на семейството и да изразиш разбиране. Дали учителите са съпричастни към родителите се разбира от техните реакции. Тези, които успяват да споделят с учителите, усещат тяхното емпатично отношение. Има и семейства, които обаче не обичат да разговорят за проблемите си. Причините могат да бъдат много: по-малка заинтересованост, предубеденост от страна на учителя и др.