Тикови разстройства

Това са синдроми, при които основната проява на разстройството е някакъв вид тик. Тикът е неволно, бързо, повтарящо се, неритмично движение (обикновено включващо ограничена група мускули) или издаване на внезапен и без явна цел звук. Тиковете се преживяват като непреодолими, но обикновено могат да бъдат потиснати за определен период от време. Засилват се при стрес и изчезват по време на сън.

  • Прости двигателни тикове: мигане с очи, отмятане на шията, свиване на раменете, лицеви гримаси.

  • Прости гласови тикове: леко покашляне, въздишане, подсмърчане и съскане.
  • Комплексни двигателни тикове: нанасяне на удари по собственото тяло, скачане и подскачане на един крак.
  • Комплексни гласови тикове: повтаряне на определени думи – в някои случаи социално неприемливи (вулгарни) думи (копролалия) или повтаряне на собствените думи и фрази при говорене (палилалия).

Специалистите поставят диагноза тиково разстройство, ако поведението на детето е придружено от двигателни и/или гласови тикове, които могат да бъдат отделни или съвкупни (обикновено съвкупни) и продължат повече от една година.

Преходни тикови разстройства

Покрива основните критерии за тиково разстройство, но е с продължителност, по-малка от 12 месеца. Тиковете обикновено са под формата на мигане с очи, лицеви гримаси или отмятане на главата.

Комбинирани вокални и множествени двигателни тикове (синдром на Турет)

Форма на тиково разстройство, при което съществуват или са съществували множествени двигателни и един или повече вокални тикове (не е задължително да са наблюдавани едновременно). Разстройството обикновено се влошава в юношеството и има тенденция да продължи и в зряла възраст. Вокалните тикове често са множествени, с експлозивни, повтарящи се издавания на звуци, покашляне, сумтене и може да има употреба на неприлични думи или фрази.