Stupně zrakových vad
- Slabozrakost způsobuje u dětí obtíže v oblasti rychlosti a přesnosti zrakového vnímání, ve zrakových informacích se vyskytují nepřesnosti, nejasnosti, zkreslení či deformace. V rámci kategorie dětí s těžkým zrakovým postižením je rozlišována střední a silná slabozrakost.
- Těžce slabý zrak. Děti s těmito stupni zrakové vady jsou při řadě činností zvyklé používat kompenzační mechanismy, protože zrakový analyzátor nemá při získávání informací z okolí dítěte vedoucí postavení. Důsledkem jsou výrazně omezené nebo zkreslené zrakové vjemy a představy.
- Praktická nevidomost. U dětí s tímto stupněm zrakové vady je zachován světlocit, schopnost zachytit pohyb výrazného objektu, popř. je zrakové pole zúženo na oblast centrální fixace (tzv. trubicové vidění charakteristické absencí periferního vidění znemožňující orientaci zrakem v prostředí).
- Úplná nevidomost. Nevidomé děti jsou při získávání informací odkázány na používání ostatních smyslů. U osob se zrakovým postižením existují rozdíly ve vnímání vizuálních informací v následujících kategoriích:
-
zraková ostrost (do dálky, na blízko)
-
vnímání barev
-
rozsah zorného pole (rozsah vnímaného prostoru)
-
adaptace na světlo, světlocit
-
zpracování zrakových podnětů (v důsledku poškození zrakových center v mozkové kůře)
Podpora dítěte se zrakovým postižením v mateřské škole
V mateřské škole může dojít k zachycení zejména mírnějších zrakových vad, proto je důležité všímat si chování dětí při získávání zrakových informací. Všimneme-li si nějaké nápadnosti (např. dítě si výrazně přibližuje hračky, pracovní listy nebo knížky k obličeji, případně je nestandardním způsobem natáčí; nevnímá detaily, které ostatní bez problémů vidí; často naráží do nábytku), upozorníme na tuto skutečnost rodiče a doporučíme jim zvážit odborné vyšetření zraku. V podpoře dětí, které se vzdělávají převážně pomocí zraku lze doporučit:
- Je-li to doporučeno školským poradenským zařízením, vytvoříme ve třídě pracovní místo s vhodným osvětlením a sklopnou pracovní deskou stolečku.
- Nalepením pásek výrazné barvy označíme kritická místa, kde by mohlo dojít k úrazu dítěte (schody, vystouplé hrany nábytku), velké skleněné plochy opatříme výraznou barevnou výzdobou, aby bylo zřejmé, že se nejedná o volný prostor. Výrazně označíme také místo dítěte v šatně.
- Dle doporučení ŠPZ zařazujeme individuální činnosti zaměřené zejména na rozvoj zrakového vnímání a rozvoj kompenzačních smyslů, rozvoj prostorové orientace, jemné a hrubé motoriky včetně nácviku správných pohybových stereotypů aj.
- Pro podporu názornosti spíše než obrázky využíváme reálné předměty a demonstraci.
- Při práci s obrázky využíváme jednoduché obrázky s výraznou konturou a barvami bez velkého množství detailů.
- Dle doporučení ŠPZ využíváme kompenzační pomůcky.
- Zajistíme, aby dítě nosilo brýle i při pohybových činnostech (je vhodné je opatřit gumičkou).
- Je-li dítěti předepsán okluzor („klapka na oko“), měla by být používána zejména v dopoledních hodinách při řízené činnosti.
- Dle doporučení ŠPZ zajišťujeme vhodné podmínky pro pravidelnou zrakovou hygienu.
V podpoře dětí s těžkým zrakovým postižením vzdělávaných pomocí kompenzačních smyslů lze doporučit:
-
Eliminujeme překážky v prostoru pohybu dítěte.
-
Uspořádání prostředí třídy měníme jen v nezbytných případech a vždy dítě s novým uspořádáním seznámíme.
-
Místo v šatně a v jídelně by mělo být pro dítě snadno dosažitelné.
-
Dle doporučení ŠPZ vybavíme prostředí školy vodícími lištami, hmatovými značkami a dalšími pomůckami pro usnadnění pohybu a orientace.
-
Výtvarné činnosti pro dítě upravujeme tak, aby se jich dítě mohlo zúčastnit společně s ostatními (místo kresby modeluje nebo vytváří koláže z různých materiálů).
-
Do denního programu zařazujeme pravidelně individuální práci s dítětem pro nácvik specifických dovedností zaměřených zejména na rozvoj vnímání prostřednicvím hmatu (příprava na čtení a psaní Braillovým písmem).
-
V případě využití podpory asistentem pedagoga dbáme na to, aby bylo dítě vedeno k nejvyšší míře samostatnosti. Asistent by neměl dělat za dítě ty činnosti, které dítě zvládá nebo na základě nácviku může zvládnout samo.