Komunikační dovednosti učitele
Aktivní naslouchání
Učitel naslouchá rodinným příslušníkům, respektuje jejich názory, poskytuje jim pomoc. Učí se tak chápat, jak rodinní příslušníci vnímají sami sebe, své děti a rodinné okolnosti.
Kladení otázek
Učitel klade otázky, aby získal informace, rozšířil konverzaci a vyjasnil si problémy. Různé informace získává tím, že vyváženě používá otevřené a uzavřené otázky. Otevřené otázky rozvíjejí volnou diskuzi. Například: „Co motivuje vaše dítě?“ nebo: „Co udělá vaše dítě šťastným?“ Na uzavřené otázky – například: „Máte ještě další děti?“ nebo: „Umí vaše dítě jezdit na kole?“ – stačí i stručná odpověď. Učitel by si měl pozorně všímat způsobu, jakým rodina reaguje a odpovídá. Když se tomu naučí přizpůsobit své otázky, dává tím najevo, že rodinu respektuje.
Shrnutí
Učitel v průběhu rozhovoru a na jeho závěru shrnuje a parafrázuje klíčová sdělení rodičů, tím si obě strany ověřují, že ze strany učitele došlo ke skutečnému porozumění sdělovaným informacím.
Přeformulování
Učitel vyzve rodiče, aby se na situaci podívali novým způsobem a prozkoumali různé možnosti řešení problémů. Například když rodiče popíší problémové chování dítěte, učitel jim pomůže uvědomit si, že jejich dítě není problémové, ale prozatím nedokáže konkrétní věc (např. vyrovnat se s neúspěchem).