Definice a vyhledávání
Děti s mimořádným nadáním řadíme ke skupině dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP). Jejich diagnostika a následná podpora v dětském věku je spojena s řadou problémů, které se zde pokusíme stručně nastínit.
V teorii i praxi existuje mnoho různých definic souvisejících pojmů, mezi něž patří pojmy nadání, talent, inteligence, kreativita atd. Stejně tak můžeme nalézt různé teorie a modely související s nadáním. V pedagogické praxi je v současné době nejčastěji používán pojem nadání jako synonymum pro pojem talent. Představuje soubor předpokladů pro výkony, které jsou ve srovnání s normou ve vrstevnické skupině nadprůměrné, popř. mimořádné.
V předškolním i mladším školním věku hovoříme raději o nadání potenciálním, které se z různých důvodů ještě nemusí plně projevovat ve výkonu. Mimořádný potenciál se může projevovat v jednotlivé oblasti nebo ve více oblastech zároveň. U mladších dětí často hovoříme o všeobecném nadání, které teprve později krystalizuje v nadání pro oblast:
- matematicko-logickou
- jazykovou
- technickou
- sociální
- uměleckou
- sportovní
Rozlišujeme příslušné typy (popř. druhy) nadání a v jejich rámci různou míru (intenzitu). Odborníci se víceméně shodují v tom, že většina druhů nadání koreluje s nadprůměrným potenciálem v oblasti intelektu.
Zároveň lze říci, že v současné době převažuje vnímání nadání jako sociokulturně podmíněného konstruktu. To, jak je vnímáno nadání a kdo je považován za nadaného tedy vypovídá o hodnotách konkrétní společnosti. Ta preferuje určitý profil lidských schopností toho času více než jiný.
Nadání ukazuje z velké části na vrozený potenciál, který se nicméně aktualizuje, naplňuje a dotváří teprve vhodným spolupůsobením vnějšího prostředí (zejm. rodiny, vrstevníků a školy). Základním požadavkem je, abychom tento potenciál uměli brzy rozpoznat a vědomě vytvářeli vhodné podmínky pro jeho rozvoj. Což je náročné právě proto, že dítě vybočuje z normy.
Stejně jako u kterékoli jiné skupiny dětí se SVP je i u nadaných dětí třeba nezapomínat na riziko nálepkování a chybné identifikace.
Nadání je výsledkem akcelerovaného (asynchronního, zrychleného, předčasného) vývoje jedné nebo více složek osobnosti oproti vrstevnické normě. Nejčastěji intelektová složka ve svém vývoji v různé míře „předbíhá“ ostatní složky. Důsledkem této asynchronicity je vyšší zranitelnost a popř. typické problémy, se kterými se některé nadané děti potýkají. Nadané děti jsou z výše uvedených důvodů velmi různorodou skupinou.