Zásady efektivního rozhovoru s rodičem při řešení problémůPŘEDEŠLÁNÁSLEDUJÚCÍ
Jak zvládnout komunikaci s rozzlobeným rodičem
- I když přichází rodič rozzlobený, přesto ho můžeme ocenit za to, že přišel.
- To, že se objevil, ukazuje, že má zájem situaci řešit, že si udělal čas, aby přišel, dokonce do celé situace investoval tolik energie, že se rozčílil. „To je dobře, že jste přišel.“
- Uznáváme potřeby druhého.„Vidím, že vás něco trápí, jsem rád, že jste to přišel řešit.“ Uznání je dobré projevit právě ve chvíli, kdy je situace dramatická a jeden z řečníků zvyšuje hlas.
- Nejtěžší je nenaskočit na kritickou, devalvující nebo vulgární vlnu.
- Nepodléhejme afektu.
- Nebereme si útoky rodičů osobně.
- S rodiči mluvíme z role učitele, nikdy ne sami za sebe. Pokud se situace vyhrotí, je to střet rolí, v žádném případě to není osobní konflikt. Proto nikdy nepoužíváme obraty jako: „Co si to dovolujete?“ Nepřiléváme olej do ohně. Na podobnou otázku nemůžeme čekat rozumnou odpověď.
- Je nutné porozumět tomu, co rodič potřebuje.
- Vyvarujme se otázky Proč? Rodič ji může vnímat jako obviňování a vyvolává to u něj potřebu se obhajovat. V rozhovoru se snažíme vyjednat co nejlepší řešení pro obě strany – výhra – výhra. Spíše se ptáme: „Jak tomu mám rozumět? Co tím myslíte?“
- Snažíme se vyhnout kritickému hodnocení výchovných metod rodičů – spíše se zaměříme na nevýhodnost daného postupu pro dítě.
- Vyjadřujeme fakta, ne dojmy. Vždy popisujeme, co se skutečně stalo a jaký to má význam pro chod školy.
- Uvědomujeme si, že při hodnocení druhých hrají roli následující percepční klíče:
- vzhled
- naše předchozí zkušenosti
- podobnost s někým, koho známe
- stereotypy
- oblečení
- gesta
- podle sebe soudím tebe
- Je třeba si uvědomit, že posloucháme výběrově – informace procházejí naším osobním dekodérem/filtrem – máme tendenci přisuzovat výrokům druhého významy, které odrážejí naše vlastní zkušenosti a přesvědčení.
- Stačí jedna charakteristika, která se nám na druhém nelíbí, a následně můžeme získat dojem, že „už o něm něco víme“ – haló efekt.
- Popisujeme, co vidíme (pozorování, emoce, interpretace).