U konkrétních druhů zdravotního postižení představujeme vedle informací o tom, co obnášejí a jak vznikají, zejména informace o potřebách lidí s daným postižením (co potřebuje člověk, který nemůže chodit, aby se mohl pohybovat, jaké pomůcky využívá člověk nevidomý, k čemu slouží, jak mu můžeme pomoci). Důležité je umožnit dětem poznat, že s využitím adekvátní podpory mohou osoby se zdravotním postižením žít kvalitní a pestrý život.
Přiměřeně věku se věnujeme také tématům zahrnujícím lidskou důstojnost, sounáležitost a prosociálnost.
Specifickou formou modelování inkluze může být např. nácvik konkrétních dovedností, kdy si děti na základě získaných poznatků utvářejí základy pro své vlastní názory a postoje. Jsou to interaktivní a zážitkové procesy simulovaných nebo reálných situací, které jsou řešeny přiměřeně k věku účastníků.
Výběr aktivit a jejich náročnost závisí na věkových zvláštnostech dětí, ale i na jejich zkušenostech z interakcí s postiženými lidmi.
Při rozhovoru o někom postiženém/znevýhodněném je důležité, aby učitel používal jasný a respektující jazyk. Pro děti v předškolním věku by mělo být vysvětlení jednoduché, jako např.: „Terezka používá invalidní vozík, protože její nohy nejsou dost silné, aby zvládly chodit.“
Dětem je také třeba opakovat, že přezdívky označující určité znevýhodnění nebo postižení – i když jsou míněny jako vtip – jsou nepřijatelné, protože druhým ubližují.