Komunikace s rodinami

Učitelé vědí, že rozhovory se členy rodiny jsou účinným způsobem, jak se o dítěti dozvědět více. Vytvoření pozitivního a důvěrného vztahu mezi pracovníky školy a rodinou zvýší v rodině pocit podpory a dodá jí sílu přijímat rozhodnutí.

K rozvoji takových vztahů je potřebné, aby učitelé měli jisté kvality a dovednosti, které postupně získávají praxí a vnímavostí. V následující části uvedeme některé důležité kvality učitele potřebné pro vybudování základů efektivního vztahu.

1. Respekt

Rodiny jsou nejdůležitějšími učiteli svých dětí, a proto vyžadují zvláštní pozornost a zájem odborníků. Odborníci vyjadřují svoji spoluúčast i při diskuzi o otázkách týkajících se dítěte, o nichž není snadné mluvit. Například rodiče, kteří mají dítě s problémovým chováním, mohou být zpočátku velice zdrženliví a skrývat pocity hněvu, frustrace a nevole. Odborník, který dokáže tyto jejich pocity pochopit, se pro rodiče stane vítanou oporou.

2. Nezaujatost

Nezaujatost vyžaduje pozitivní a otevřené myšlení ve vztahu k rodinám bez ohledu na jejich kvality. Jestliže učitelé zůstanou nezaujatí, povzbudí rodiny, aby hodnotily vlastní rozhodnutí a přizpůsobily se názorům učitelů. Pokud učitel otevřeně neschvaluje způsob, jakým rodiče vychovávají své dítě, může mezi nimi vzniknout odstup.

3. Empatie

Schopnost vcítit se do situace rodiny a vyjádřit porozumění pro danou situaci, ukazuje empatii k rodině. Zda učitelé projevují empatii k rodině efektivně, zjistí podle toho, jak na ně rodina reaguje. Rodiče, kteří se bez větších obtíží umějí svěřit učitelům s osobními problémy, cítí jejich empatické chování. Naopak méně otevřené rodiny mluví o svých problémech nerady pravděpodobně také proto, že pociťují ze strany učitele menší zájem či určitý předsudek.