Proinkluzivní opatření v mateřské škole

Následující tabulka ilustruje rozdíly mezi inkluzivními a omezujícími opatřeními v rámci běžného dne v mateřské škole. Inkluzivní opatření vtáhnou každé dítě do aktivní participace s ostatními dětmi. Určité úpravy a přizpůsobení jsou potřebné, ale pokud učitelé a rodiny spolupracují, nalézají se řešení a celý inkluzivní program se rozšiřuje.

Inkluzivní vs. omezující opatření

Oblast

Inkluzivní opatření

Omezující opatření

Odborné intervence

Specialisté poskytují služby v kontextu běžné třídy. Pracuje se s malými skupinkami dětí (ve kterých jsou děti s SVP), terapeut/odborník poskytuje intervenci prostřednictvím zábavných aktivit, jakými jsou hry.

Dítě je odděleno od třídy a pracuje se s ním v oddělené místnosti (terapeutické místnosti).

 

Stolování

Situace stolování se využívá jako příležitost pro sociální integraci všech dětí. Například dítě s dětskou mozkovou obrnou má možnost jíst z upraveného nádobí (talíř a pohárek na pití připevněné na stole, zakřivená lžíce apod.) společně s ostatními dětmi.

Děti, které používají upravené pomůcky, sedí při jídle u samostatného stolu s dospělým zaměstnancem.

 

Hračky, plakáty, jiné materiály

Materiály/obrázky ve třídě zobrazují i jedince s postižením. Tyto materiály se zaměřují na jednotlivce a jejich aktivity a schopnosti; jejich postižení nejsou ústředním tématem.

Ve škole nejsou vizuální materiály zobrazující i lidi s postižením. Pokud jsou vystaveny, zaměřují se výhradně na postižení.

Zařízení třídy

Uspořádání třídy podporuje zkoumání/bádání a sociální interakci. Hračky a ostatní materiály jsou dostupné všem dětem – i dětem s postižením. Prostorové uspořádání umožňuje volný pohyb i dětem s postižením.

Většina hraček a materiálů je dostupná jen učitelům a běžně se vyvíjejícím dětem. Věci jsou mimo dosah dětí, které nedokážou stát nebo samostatně chodit.

 

Vztahy rodiče/zaměstnanci

Učitelé aktivně spolupracují s rodiči a zapojují je do plánování různých aktivit v rámci vzdělávacího programu, řešení problémů a rozhodování.

Učitelé komunikují s rodiči jen v případě, že se objeví problémy nebo je potřebné učinit rozhodnutí týkající se speciálního vzdělávání.

Práce s dospělými s postižením

Zařízení jsou otevřena zaměstnávání lidí s postižením. Snaží se také aktivně zapojovat rodiče s postižením do činností MŠ. Zabezpečí i potřebnou podporu (např. zařídí přítomnost tlumočníka do znakového jazyka apod.).

V zařízení nepracují žádní lidé s postižením. Není zde snaha zapojit rodiče s postižením do aktivit MŠ.