Nespecifická forma modelování inkluze
Skupinové strategie:
A) Kooperativní skupiny – děti spolupracují při konkrétní činnosti nebo úkolu ve skupinách po dvou, po třech nebo více. V kooperativních skupinách jde především o podporu osvojení klíčové kompetence spolupracovat. Od běžných skupinových aktivit se liší tím, že úspěch při dosažení výsledku je vázán na aktivitu všech dětí ve skupině. V kooperativních skupinách jsou často rozděleny role a dílčí úkoly, děti společně plánují, experimentují, dělají změny v plánu a určují si vlastní pravidla hry či společné práce.
B) Děti jako partneři – dvě děti se zapojí do aktivity, která je zaujme a udrží soustředěné. Příkladem aktivit ve dvojicích je kreslení, modelování z plastelíny, skládaní skládačky, hra se stavebnicí nebo účinkování v divadelní hře. Obvykle jde o spontánní zkušenost získanou při hře, ale může ji naplánovat i učitel.
Individuální podpora dítěte:
Individuální podporu lze zaměřit nerůznějšími směry – od podpory rozvoje konkrétní oslabené funkce po nácvik určitých dovedností nebo činností. V rámci podpory nácviku nějaké komplexní činnosti tvořené určitou posloupností dílčích úkonů musíme rozhodnout, jaká forma podpory je pro dané dítě nejlepší – zda je pro dítě užitečné naučit se jednotlivé kroky, které mu postupně pomohou zvládnout celý úkol, nebo zda potřebuje opakované procvičování určité dovednosti nebo její části, dokud ji úspěšně nezvládne.