Mutismus
Jedná se o nepřítomnost nebo ztrátu řečových projevů, která není podmíněna organickým poškozením centrálního nervového systému. Ztráta schopnosti verbálně komunikovat je obvykle neurotickou reakcí na mimořádný zážitek nebo je projevem akutního psychotického onemocnění. Může vzniknout náhle po těžkém psychickém traumatu, nebo jako reakce na přetěžování, nevhodný výchovný styl a po těžkých stresových situacích na základě dispozice dítěte (zvýšená citlivost). Tento stav se často upevní vlivem nevhodné reakce okolí. Mutismus se nejčastěji objevuje v předškolním věku, mírně častěji se vyskytuje u dívek.
Elektivní mutismus je charakteristický ztrátou schopnosti promluvit, která je vázána pouze na určitou osobu nebo situaci. Jedná se o poruchu, která je určitým obranným mechanismem organismu. Děti s elektivním mutismem relativně bez obtíží komunikují ve známém (bezpečném) prostředí či se známou osobou, ale problém nastává při komunikaci v novém prostředí či v neznámé situaci.
Za bezprostředně působící příčiny vyvolávající elektivní mutismus jsou považovány tělesné tresty, projevy agresivního chování, verbální nebo tělesná agrese mezi rodiči, výsměch a ponižování ze strany vrstevníků nebo dospělých osob.
Vedle základních příznaků se u dětí s mutismem častěji vyskytuje zvýšená nesmělost, vyhýbání se sociálním kontaktům, zvýšená emocionální vazba na rodiče a opoziční chování.
Podpora dětí s narušenou komunikační schopností v mateřské škole
V předškolním věku se vyskytují různé formy narušené komunikační schopnosti. Pokud nejsou adekvátně odborně řešeny, můžou mít negativní vliv na vývoj osobnosti dítěte. Odborná intervence by proto měla být dětem zajištěna včas.
Velmi významnou úlohu má v tomto období prevence zacílená na rozvoj všech rovin jazykového projevu předškoláků. K podpoře dětí s narušenou komunikační schopností v mateřské škole lze doporučit:
- V komunikaci s dětmi hovoříme tak, abychom jim byli pozitivním vzorem ve všech výše uvedených rovinách jazyka.
- Pokud dítěti není poskytována logopedická intervence, vysvětlíme rodičům její důležitost pro celkový rozvoj dítěte a doporučíme její zajištění (platí pro projevy, které již nelze považovat za fyziologické, viz výše).
- V rámci aktivit v denním programu nabízíme dostatek příležitostí pro rozvoj ve všech výše uvedených jazykových rovinách.
- Dětem s poruchami plynulosti (zejména koktavostí) poskytujeme emocionální podporu. Ostatním dětem také vysvětlíme, že dítěti s koktavostí mohou pomoci tím, že se mu nebudou posmívat ani naléhat na rychlé vyjádření.
- U dětí s narušeným porozuměním používáme krátká jednoznačná sdělení, která můžeme doprovodit obrázkem, fotografií, demonstrací či jinou formou vizuální podpory.