Jiné poruchy chování a emocí se začátkem obvykle v dětství a dospívání

Autismus je vrozenou poruchou některých funkcí mozku. Její projevy se objevují před třetím rokem života dítěte. Porucha způsobuje, že dítě nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.

Neorganická enuréza

Porucha charakterizovaná mimovolním odchodem moči ve dne i v noci nepřiměřeně mentálnímu věku dítěte. Nejde o následek nedostatečné kontroly močového měchýře způsobené neurologickou poruchou‚ epileptickým záchvatem nebo nějakou anatomickou abnormalitou močového ústrojí. Enuréza může nebo nemusí být spojena s rozsáhlejší poruchou emocí nebo chování.

Neorganická enkopréza

Jde o opakovaný volní nebo mimovolní odchod stolice obvykle normální nebo téměř normální konzistence v situacích‚ které jsou v daném kulturním a sociálním prostředí k tomuto účelu nevhodné. Může se objevit jako monosymptomatické onemocnění nebo jako součást dalšího onemocnění‚ zvláště emoční poruchy nebo poruchy chování.

Poruchy příjmu potravy v kojeneckém a dětském věku

Poruchy příjmu potravy mají různé projevy obvykle specifické pro kojenecký věk a časné dětství. Obyčejně se k nim počítá odmítání stravy nebo nadměrná vybíravost v jídle za předpokladu dostatečné dodávky potravy kompetentní osobou pečující o dítě a za nepřítomnosti organického onemocnění.

Pika kojenců a dětí

Tato porucha spočívá v trvalém pojídání látek neurčených k jídlu (jako je zemina‚ úlomky laků a barev atd.). Může se objevit jako symptom některé rozsáhlejší poruchy (např. autismu).

Stereotypní pohybové poruchy

Jedná se o volní‚ opakované‚ stereotypní‚ nefunkční (a často rytmické) pohyby‚ které nejsou částí nějakého známého psychiatrického nebo neurologického stavu.

  • Mezi pohyby nemající charakter sebepoškozování patří pohupování tělem‚ potřásání hlavou‚ vytrhávání a kroucení vlasů‚ pohyby prstů a plácání rukou.
  • Stereotypní chování sebepoškozující zahrnuje opakované údery do hlavy‚ píchání do očí‚ plácání do tváří‚ kousání rtů‚ rukou a jiných částí těla.

Podpora dětí s emočními poruchami v mateřské škole

Při práci s dětmi, které trpí emočními poruchami, je třeba těmto dětem poskytovat emoční podporu.

  • Tyto děti potřebují cítit pozitivní přijetí a předvídatelnost emočních reakcí (naše emoční reakce na konkrétní projevy dítěte by měly být srovnatelné v čase, neměli bychom na stejný projev jednou reagovat pozitivně a podruhé negativně bez zřejmého důvodu).
  • Povzbuzujeme děti přiměřeně věku, aby hovořily o svých pocitech (i těch negativních). Nabízíme i různé techniky (výtvarné dramatické), které umožňují vyjádření emocí.
  • Snažíme se pro spolupráci získat rodiče, kterým by měla být poskytnuta odborná psychologická podpora.