Příklad dobré praxe


Učitelky ve věkově smíšené třídě připravily týdenní projekt zaměřený na vnímání všemi smysly. Každý den při řízené činnosti i pobytu na zahradě zařazovaly aktivity zaměřené na poznávání prostřednictvím jednoho smyslu. První den byly aktivity věnovány sluchu. Děti poznávaly předměty a hudební nástroje podle zvuku, vyráběly zvukové pexeso, porovnávaly zvuky (zda jsou dva zvuky stejně dlouhé, stejně hlasité), hrály hru Jedu na výlet a do kufru si dám…, ve které měly za úkol pamatovat si, co řekli jejich kamarádi a přidat další slovo. Poslouchaly různé skladby a povídaly si s učitelkou o tom, jaké pocity hudba vyvolává (smutek, radost, strach, zlost). Venku si hrály na Lov zvuků (viz kapitola ke komunikativním dovednostem). Seznámily se také s uchem a jeho stavbou. Další den byl věnován čichu. Děti si vyrobily čichové pexeso – na dvě kostičky z molitanu káply vždy stejný vonný olej. Zkoušely čichem poznat různé ovoce a aromatické jídlo. Také si vyrobily voničky ze sušených bylinek. Obdobně se v následujících dnech věnovaly zraku, chuti a hmatu.

Jirka je pětiletý chlapec s SVP, jemuž byla diagnostikována oboustranná sluchová porucha, kterou měl kompenzovanou sluchovými aparáty.
Rodiče s dítětem navštěvují logopedické intervence zaměřené na sluchové vnímání a fonetickou diferenciaci sluchu s využitím zrakové podpory (práce u zrcadla). Logoped rodičům doporučil hry, při nichž si dítě bude procvičovat sluchové vnímání (například pomocné artikulační zvuky s-s-s-s-s, kdy dítě prstem ukazuje hada).
Rodiče učitelku v MŠ seznámili s Jirkovými výsledky z logopedie a práce doma.
Jirka má dobrý pohybový projev, má rád hudbu a tance. Proto se učitelka rozhodla rozvíjet jeho sluchové vnímání prostřednictvím rytmické hudby spojené s pohybovým projevem. Před vlastním zahájením hry bylo důležité, aby po skupinové motivaci sdělila učitelka zadání hudebně-pohybové hry Jirkovi individuálně. Při sdělování instrukcí dbala na to, aby jí dítě vidělo do tváře a rozumělo celému zadání úlohy.
V úvodu aktivity všechny děti napodobovaly pohyb učitelky na hudbu. Učitelka vybrala záměrně takový úvod, aby si Jirka asocioval zadání hry s konkrétní ukázkou pohybu. Postupně děti nechala, aby se na hudbu pohybovaly samostatně a rozvíjely svou pohybovou paměť a koordinaci. Jirka byl při hudebně-pohybové aktivitě uvolněný, měl dobrý pohybový projev a neměl strach ze selhání.