Pre deti vo veku od 4 rokov
Do kruhu vstúpi
S deťmi vytvoríme kruh. Vysvetlíme deťom pravidlá hry – do stredu kruhu bude vstupovať každý, o ktorom platí to, čo povie pani učiteľka. Deti uprostred kruhu sa s ostatnými deťmi, ktoré tam sú s nimi, pozdravia potrasením ruky (vždy aspoň s jedným dieťaťom). Deti, ktoré zostanú stáť po obvode kruhu, deťom v kruhu krátko zatlieskajú. Potom sa deti z kruhu vrátia na svoje miesta a hrá sa ďalej.
-
Možno použiť podobné charakteristiky ako v hre Čo máme spoločné, postupne možno voliť i charakteristiky, ktoré sú v skupinách menej časté.
V priebehu hry možno na oživenie a uvedomenie si pravidiel meniť formu pozdravu detí uprostred kruhu – namiesto potrasenia rukou môžu používať vzájomnú poklonu, očný kontakt spojený so zamávaním, salutovaním a pod. – požadovanú formu pozdravu deťom vždy najprv ukážeme.
-
V rámci reflexie tiež môžeme použiť podobné obrázky ako v hre Čo máme spoločné.
Môžeme tiež deťom položiť otázku, ako sa cítili pri jednotlivých formách pozdravu a či im bol niektorý príjemnejší ako iný. Môžeme s nimi hovoriť tiež o tom, na čo slúži pozdrav. Návodnými otázkami (napr. Všimli ste si, že každý bol niekedy v kruhu a niekedy vonku? Všimli ste si, že každý bol v kruhu niekoľkokrát s rovnakými deťmi a niekedy zase s inými, že sa to vždy trochu zmenilo?) privádzame deti k uvedomeniu si skutočnosti, že s každým máme niečo spoločné a v niečom sa od druhých odlišujeme.
V prípade, že je v skupine dieťa s poruchou autistického spektra, radšej volíme nekontaktné formy pozdravu.
Ako sa dnes cítite?
Tejto aktivite predchádza realizácia aktivít zameraných na poznávanie vlastných emócií a emócií druhých.
V rámci výtvarnej aktivity si každé dieťa na koliesko z papiera nakreslí svoj symbol (symbolom môže byť čokoľvek, čo má dieťa rado alebo čo ho charakterizuje). Kolieska s priemerom cca 5 až 7 cm zalaminujeme a zospodu pripevníme stranu suchého zipsu s háčikmi. Následne pripravíme 4 až 5 obrázkov tvárí (vystrihneme ovály z kartónu, na ktoré namaľujeme tváre) zobrazujúcich najbežnejšie emócie (radosť, strach, hnev, smútok). Môžeme tiež využiť tváre symbolizujúce jednotlivé emócie z predchádzajúcich aktivít alebo obrázky s tvárou vyjadrujúcimi emócie vytvorené organizáciou Schola Empirica, ktoré sú k dispozícii na http://scholaempirica.org/wp-content/uploads/2014/07/Pom%C5%AFcky-ilustrovan%C3%A9-karty-A5.pdf).
Na spodok tváre namiesto krku pripevníme dostatočne dlhý pás suchého zipsu (časť s očkami). Tváre umiestnime na rôzne miesta na stene v triede tak, aby deti dosiahli na pásik suchého zipsu. Deti majú následne za úlohu celý týždeň každé ráno po príchode do škôlky umiestniť svoj symbol na tvár, ktorá zodpovedá tomu, ako sa cítia. V priebehu dňa sú vedené k tomu, aby v prípade, že sa ich pocity zmenili, zmenili odpovedajúcim spôsobom aj umiestnenie ich symbolu.
Ak deti umiestnia na začiatku dňa svoj symbol na tvár zobrazujúci negatívne emócie, citlivo sa spýtame, čo túto emóciu spôsobilo (odpoveď od dieťaťa nevymáhame). V prípade, že dieťa prenesie svoj symbol z negatívnej emócie (smútok, hnev, strach) na pozitívnu, vždy sa spýtame, čo tejto zmene pomohlo (Čo ti pomohlo k tomu, že sa už nehneváš, ale máš radosť?) Vedieme tak deti k uvedomeniu si premenlivosti emócii i spúšťačov ich zmien.