Aktivity na podporu seberegulace dítěte
Dirigent (ranní kruh nebo malá skupina)
Pomůcky:
-
sada třídních hudebních nástrojů (nebo ručně vyrobených) – rumbakoule, bubínky atd.
-
dirigentská hůlka (tužka)
Postup: Každé dítě dostane nástroj. Učitel řekne, že je dirigent a děti jsou orchestr. Když dirigent pohybuje hůlkou, orchestr hraje na nástroje. Když dirigent složí hůlku, orchestr přestane hrát. Když dirigent zase zamává hůlkou, orchestr opět hraje. Místo hraní na nástroje mohou děti hýbat svým tělem (například tleskat rukama nebo dupat nohama).
Doporučení: Je dobré vysvětlit dětem instrukce ještě předtím, než dostanou nástroje, protože potom si je budou chtít všechny hned vyzkoušet. Při práci s malou skupinou si mohou děti vyzkoušet i roli dirigenta. Bude se jim líbit, jak ostatní děti budou reagovat na jejich pohyby a povely.
Jiné varianty: Při náročnější variantě této aktivity hrají děti rychleji nebo pomaleji podle rychlosti dirigentovy hůlky. Nebo děti hrají hru opačně – požádejte je, aby hrály na své nástroje, když dirigent složí hůlku, a naopak aby přestaly hrát při pohybu hůlky. Děti mohou také hrát hlasitěji, když je hůlka vysoko, a tišeji, když je hůlka nízko.
Ke hře je možné přidat další povel, který děti musí sledovat na dirigentovi. Například mohou hrát na nástroje, jen když si dirigent drží nos a hýbe hůlkou, ale ne když jen hýbe hůlkou.
Tato aktivita pomáhá dětem cvičit pozornost tím, že se musí soustředit na dirigenta, procvičovat si pracovní paměť, protože si musí pamatovat, které pohyby znamenají začátek a ukončení nebo rychle a pomalu, a cvičí si inhibici, když mají na povel začít a přestat. Tato aktivita podporuje také hudební schopnosti, jemnou a hrubou motoriku.
Uvedení/přivítání třídního kamaráda (loutky) (ranní kruh)
Věková kategorie: 3–6 let
Pomůcky:
-
loutka plyšového zvířátka
Postup: Učitel drží za zády loutku a řekne dětem, že má nového kamaráda, kterého jim chce představit (je v pořádku, když dětem řekne, že je to jen loutka a že děti budou jen předstírat, že je živá). Řekne dětem, že nový kamarád se cítí trochu vystrašeně a snadno ho vyruší hlasité zvuky a hlasy. Zeptejte se dětí, jestli si ho chtějí pochovat nebo se ho dotknout. Děti nejprve na setkání s loutkou připravíme: „Všichni se společně několikrát pomalu zhluboka nadechneme, abychom uklidnili své tělo.“ Nacvičíme si šeptání, aby děti věděly, jak zní tichý hlas, a ukážeme, jak loutku jemně pohladit. Obejdeme kruh, aby si každé dítě mohlo pohladit nebo pochovat loutku. Třídní kamarád se může připojit během klidných aktivit (např. čtení knihy) a může sloužit jako konkrétní připomínka, že při této aktivitě potřebujeme ukázat klid v našem těle.
Tato aktivita podporuje budování emocionální regulace tím, že dětem pomáhá prožívat pocity uklidnění a nacvičovat strategie, jak uvést tělo do klidného stavu (např. hluboké dýchání). Při této aktivitě děti také procvičují pozornost, sledování instrukcí a střídání se.
Růžové brýle
Věková kategorie: 3–6 let
Cíl: Umět vyjádřit a projevit cit. Uvědomit si vliv emocí na naše chování.
Pomůcky:
-
papírové brýle
Postup: Ve třídě máme „speciální“ brýle. Jsou to brýle štěstí, každý, kdo si je nasadí, vidí všechno pozitivně, kladně, „šťastnýma očima“. Děti sedí v kruhu na koberci. Každý si postupně nasadí „speciální“ brýle, řekne, co pozitivního (hezkého) přes brýle vidí, co ho dělá šťastným, jak prožívá šťastný den, co udělá, aby byl jeho den krásný, s kým by chtěl strávit šťastný den. Děti se postupně vystřídají.
Reflexe: Na závěr si učitelka s dětmi v komunikačním kruhu popovídá o jejich pocitech z jednotlivých typů představ. Jaké dny prožívají děti nejčastěji, jaké prožívají emoce, když mají šťastný, případně nešťastný den. Jak emoce ovlivňují náš život. Jaký den prožívají právě teď. Kteří lidé mají největší vliv na jejich emoce, např. rodiče, kamarádi, dospělí, sourozenci. Které situace jsou pro ně emočně vypjaté, které jim přinášejí radost a spokojenost, které způsobují smutek.