Aktivity na podporu sebaregulácie dieťaťa

Dirigent (ranný kruh alebo malá skupina)

Pomôcky:

  • sada triednych hudobných nástrojov (alebo ručne vyrobených – rumbagule, bubienky atď.)

  • dirigentská palička (ceruzka)

Postup: Každé dieťa dostane nástroj. Učiteľ povie, že je dirigent a oni sú orchester. Keď dirigent hýbe paličkou, orchester hrá na nástroje. Keď dirigent zloží paličku, orchester prestane hrať. Ak dirigent zase kýva paličkou, orchester opäť hrá. Namiesto hrania na nástrojoch môžu deti hýbať svojim telom (napríklad tlieskať rukami alebo dupať nohami).

Odporúčanie: Je dobré deťom vysvetliť inštrukciu ešte predtým, než dostanú nástroje, lebo potom si ich budú chcieť všetky hneď vyskúšať. Pri práci s malou skupinou si môžu aj deti vyskúšať rolu dirigenta. Bude sa im páčiť, ako budú ostatné deti reagovať na ich pohyby a povely.

Iné varianty: Pri náročnejšom variante tejto aktivity hrajú deti rýchlejšie alebo pomalšie podľa rýchlosti paličky dirigenta. Alebo deti hrajú hru opačne – požiadajte deti, aby hrali na svojich nástrojoch, keď dirigent zloží dirigentskú paličku a naopak prestali hrať, pri pohybe paličky dirigenta. Tiež môžu deti hrať hlasnejšie, keď je palička vysoko a tichšie, keď je palička nízko.

K hre možno pridať ďalší povel, ktorý musia deti sledovať na dirigentovi. Napríklad, deti môžu hrať na nástrojoch, len keď si dirigent drží nos a hýbe paličkou, ale nie keď len hýbe paličkou.

Táto aktivita pomáha deťom cvičiť si pozornosť tým, že sa musia sústrediť na dirigenta, cvičiť si pracovnú pamäť, keď si musia pamätať, ktoré pohyby znamenajú začiatok a ukončenie, alebo rýchlo a pomaly a cvičia si inhibíciu, keď majú na povel začať a prestať. Táto aktivita tiež podporuje hudobné zručnosti, jemnú a hrubú motoriku. 


Predstavenie triedneho kamaráta (bábky) (ranný kruh)

Veková kategória: 3–6 rokov

Pomôcky:

  • bábka plyšového zvieratka

Postup: Učiteľ drží za chrbtom bábku a povie deťom, že má nového kamaráta, ktorého im chce predstaviť. (Pozn. je v poriadku, ak sa deťom povie, že je to len bábka a deti budú predstierať, že je živá). Povedzte deťom, že nový kamarát sa cíti trochu vystrašene a ľahko ho vyrušia hlasné zvuky a hlasy. Spýtajte sa detí, či si ho chcú podržať alebo sa ho dotknúť. Deti najskôr na stretnutie s bábkou pripravte: Všetci spolu sa párkrát zhlboka nadýchnite, aby ste upokojili svoje telo. Nacvičte si šepkanie, aby deti vedeli, ako vyzerá tichý hlas a ukážte deťom ako bábku pohladkať jemným dotykom. Obíďte kruh, aby si mohlo každé dieťa pohladkať a podržať bábku. Triedny kamarát sa môže pripojiť počas pokojných aktivít (napr. čítaní knihy) a môže slúžiť ako konkrétna pripomienka, že pri tejto aktivite potrebujeme ukázať pokoj v našom tele.

Táto aktivita podporuje budovanie emocionálnej regulácie tým, že pomáha deťom prežívať pocity upokojenia a nacvičovať stratégie, ako uviesť telo do pokojného stavu (napr. hlboké dýchanie). Pri tejto aktivite deti tiež nacvičujú pozornosť, sledovanie inštrukcií a striedanie sa.


Ružové okuliare

Veková kategória: 3–6 rokov

Cieľ: Vedieť vyjadriť a prejaviť cit. Uvedomiť si vplyv emócií na naše správanie.

Pomôcky:

  • papierové okuliare

Postup: V triede máme „špeciálne“ okuliare. Sú to okuliare šťastia, každý, kto si ich nasadí, všetko vidí pozitívne, kladne, „šťastnými očami“. Deti sedia v kruhu na koberci. Každý si postupne nasadí „špeciálne“ okuliare, povie, čo pozitívne cez okuliare vidí, ako sa cíti, čo ho robí šťastným, ako prežíva šťastný deň, čo urobí, aby jeho deň bol krásny, s kým by chcel stráviť šťastný deň. Deti sa postupne vystriedajú.

Reflexia: Na záver sa učiteľka s deťmi v komunikačnom kruhu porozpráva o ich pocitoch z jednotlivých typov predstáv. Aké dni prežívajú najčastejšie, aké emócie prežívajú, keď majú šťastný/prípadne nešťastný deň. Ako emócie ovplyvňujú náš život. Aký deň prežívajú práve teraz. Ktorí ľudia majú najväčší vplyv na ich emócie, napr. rodičia, kamaráti, dospelí, súrodenci a pod. Ktoré situácie sú pre nich emočne vypäté, ktoré im prinášajú radosť a spokojnosť, ktoré smútok.