Rozvoj zrakového vnímania

1. Rozlišovanie figúry a pozadia

Príklady cvičenia:

Pre deti od 4 rokov:

  • Vyhľadávanie stanoveného tvaru na obrázku s rušivým pozadím: Dieťa daný tvar môže ukázať, vyfarbiť alebo obtiahnuť. Pre staršie deti sťažujeme úlohy zmenšovaním hľadaných tvarov a zvyšovaním komplexnosti pozadia.

  • Rozlišovanie navzájom sa prekrývajúcich obrázkov: Napr. navzájom sa prekrývajú dvojice a trojice obrázkov – jablko – list; čapica – topánka; nohavice – hrnček – čerešne. Úlohou dieťaťa je ukázať a pomenovať jednotlivé obrázky, prípadne vyhľadať a ukázať konkrétny obrázok. Pre staršie deti môžeme zvýšiť náročnosť počtom prekrývajúcich sa prvkov a mierou ich prekrytia.

  • Vyhľadávanie predmetov v miestnosti alebo na komplexnom obrázku: Dieťa má za úlohu rýchlo vyhľadať určité veci prítomné na obrázku, v miestnosti alebo na záhrade. Je vhodné viesť dieťa k účelnému skenovaniu priestoru (zľava doprava, zhora dolu).

  • Bludisko, vyhľadanie predmetov spojených čiarou: Na pracovných listoch či v detských časopisoch dieťa hľadá cestu či spojenie podľa návodu.


2. Rozlišovanie tvaru a jeho polohy v priestore

Príklady cvičenia:

Pre deti od 3 rokov:

  • Triedenie základných geometrických tvarov podľa tvaru a farby, rozlišovanie konkrétnych obrázkov líšiacich sa výraznejším detailom: Vyhľadávanie tvaru, ktorý sa od ostatných líši (napr. v rade rovnako veľkých snehuliakov je jeden výrazne menší, s inakšou farbou nosa a hrncom na hlave a pod.).

  • Triedenie kociek, vkladanie geometrických tvarov do vkladačiek.

Pre deti od 4 rokov:

  • Rozlišovanie konkrétnych obrázkov líšiacich sa menším detailom: Napr. v rade rovnako farebných listov a jeden je s inou štruktúrou žilkovania.

Pre deti od 5 rokov:

  • Rozlišovanie symbolov líšiacich sa drobným detailom a otočením podľa horizontálnej osi.

  • Hľadanie rozdielov medzi dvoma obrázkami: pre staršie deti možno sťažiť úlohy výberom nenápadných detailov a komplexnosťou obrázka.

Pre deti od 5,5 do 6 rokov:

  • Rozlišovanie symbolov líšiacich sa otočením podľa vertikálnej osi (d b).


3. Zraková pamäť

Príklady cvičenia:

Pre deti od 4 rokov:

  • Kimova hra s 4 až 6 predmetmi: Necháme dieťa cca 15 sekúnd pozorovať jemu známe predmety. Následne ich zakryjeme šatkou a dieťa má vymenovať predmety, ktoré videlo.

Pre deti od 5 rokov:

  • Náročnejší variant Kimovej hry:

    - Zvýšený počet predmetov na zapamätanie, iné zadanie úlohy, napr. jeden predmet odoberieme alebo vymeníme pozíciu dvoch predmetov a dieťa má následne určiť, ktoré dva predmety si vymenili miesto.

    - Namiesto skutočných predmetov môžu byť použité obrázky vyobrazujúce konkrétne predmety alebo symboly.

V prípade hry so symbolmi je počet kartičiek menší (4 – 6), dieťaťu po zakrytí dáme balíček cca 20 kartičiek, z ktorých má vybrať tie symboly, ktoré videlo.


4. Serialita (vnímanie časového sledu zrakových informácií)

Príklady cvičení:

Pre deti od 4 rokov:

  • Zapamätanie si série 3 až 4 predmetov alebo obrázkov v poradí, v ktorom boli prezentované: Pred dieťa postupne položíme zľava doprava všetky predmety. Dieťa si ich krátko prezrie. Predmety či obrázky následne odstránime. Dieťa má za úlohu zoradiť ich v poradí, v ktorom ich videlo. U starších zvyšujeme počet sledovaných prvkov.