Rozvoj sluchového vnímania


1. 
Rozlišovanie figúry a pozadia

Príklady cvičenia:

Pre deti od 4 rokov:

  • Rozlíšenie jednotlivých zvukov v rámci komplexného zvuku: Vytvárame či nahráme 2 až 3 dieťaťu známe zvuky súčasne. Dieťa určuje, aké jednotlivé zvuky počuje, napr. šušťanie papiera a cinkanie kľúčov.

Pre deti od 5 rokov:
  • Rozlíšenie súčasne vyslovovaných slov: Nahráme dve slová súčasne vyslovené inými hovoriacimi. Dieťa poznáva, ktoré slová to sú. Volíme rôznu hlasitosť, neskôr používame i vety zložené z dvoch až troch slov.

  • Nácvik počúvania v rušivom prostredí: Dieťa tichým hlasom v hlučnom prostredí odovzdáva informáciu, ktorú má zopakovať alebo inštrukcie, ktoré má vykonať. Cieľom je, aby dieťa dokázalo sústrediť pozornosť na obsah výpovede aj v sťažených podmienkach.

  • Poznanie slov v rozprávaní, slabík v slovách: Čítame príbeh, v ktorom sa opakuje určité slovo. Deti tlesknú (zdvihnú ruku a pod.), kedykoľvek počujú dané slovo. Náročnejší variant je reakcia na dve slová – deti musia reagovať rôznymi signálmi na každé zo slov, napr. kedykoľvek počujú slovo princezná, tlesknú, kedykoľvek počujú slovo drak, vyceria zuby.

  • Hľadanie zdroja zvuku: V triede schováme predmet vydávajúci tichý zvuk (napr. tikajúci budík, hračku alebo mobilný telefón hrajúci melódiu). Dieťa má za úlohu nájsť predmet. Hru možno hrať i v skupine – dieťa, ktoré predmet nájde ako prvé, ho schová pre ostatných.


2. Rozlišovanie zvukov a hlások

Príklady cvičenia:

Pre deti od 4 rokov:

  • Poznávanie predmetov podľa zvuku (cinkanie kľúčov, hrkálka, zvonček, bubienok, triangel, činely, xylofón),

  • Rozlišovanie dopravných prostriedkov (auto, cinkanie na zvonček bicykla, vlak, lietadlo, motorka),

  • Poznávanie zvierat podľa hlasu, poznávanie detí podľa hlasu: Deti sa postavia do kruhu, jedno z nich vždy vystúpi doprostred a zatvorí oči. Na pokyn učiteľky niektoré z detí povie jedno alebo dve slová a dieťa uprostred hľadá, ktoré dieťa prehovorilo. Ak nevie, môže žiadať nápovedu – vybrané dieťa povie ďalšie slovo.

Pred cvičením na poznávanie zvukov predmetov je potrebné sa so zvukmi oboznámiť – ukazujeme im rôzne predmety (resp. obrázky či fotografie predmetov, zvierat, dopravných prostriedkov, stojanov a pod.) a súčasne prezentujeme zvuk, ktorý vydávajú.

  • Určenie dĺžky a intenzity zvuku
    - Deťom prezentujeme dvojicu tónov a deti určujú, či boli oba zvuky rovnako dlhé alebo bol jeden kratší. Rozdiely v dĺžke tónu postupne znižujeme.

    - Podobne robíme cvičenie na rozlíšenie hlasitosti: Deti určia, či boli zvuky rovnako hlasité alebo jeden z nich bol hlasnejší. U starších detí môžeme aktivitu robiť s tromi zvukmi – deti určujú poradie od najhlasnejšieho po najtichší (od najdlhšieho po najkratší).

  • "Lov zvukov"
    - Vonku na prechádzke alebo pri pobyte na záhrade dieťa vyzveme, aby skúsilo zachytiť všetky zvuky, ktoré počuje. Dieťa hovorí, čo všetko počuje.

    - Činnosť môže byť realizovaná ako súťaž dvoch skupín, keď každá skupina potichu svojej pani učiteľke hovorí zvuky, ktoré pani učiteľka zapisuje. Následne pani učiteľky porovnajú, ktorá skupina ulovila viac zvukov. Pri tejto aktivite je dôležité monitorovať, či sa zapájajú všetky deti a zapájať deti, ktoré sa aktívne nezúčastňujú na aktivite.


3. Rozlišovanie verbálne prezentovaných slabík a slov (od 5 rokov)

  • Určovanie, či sú dvojice slabík rovnaké alebo nie (napr. ti – ty, sa – ša, la – la, bo – po a pod.)

  • Rozlišovanie podobne znejúcich zmysluplných slov s využitím obrázkov s dvojicami slov líšiacich sa jednou hláskou. Karty vyložíme pred dieťa a povieme vždy jedno slovo z dvojice, dieťa má za úlohu naň ukázať (pes – les, koza – kosa, váha – váza, múka – lúka, parník – perník a pod.).

  • Rozlišovanie podobne znejúcich zmysluplných slov bez zrakovej opory: Dieťaťu s ústami zakrytými listom papiera hovoríme dvojice slov. Dieťa určuje, či sú zhodné alebo nie. Príklady dvojíc slov, ktoré sa líšia jednou hláskou:buk – puk, piť – biť, bit – byt, nota – lata, luk – lak, koza – kosa, parník – perník, kapor – kôpor, milý – mýli, líže – lyže, bežať – ležať, noc – nos. 


4. Tvorba rýmov

  • Pred dieťa položíme zamiešané obrázky zobrazujúce slová, ktoré sa rýmujú. Dieťa obrázky pomenováva a vytvára dvojice rýmov (napr. mačka – hračka, láska – kráska, pes – les).


5. Rozlišovanie nezmyselných slov (od 5,5 roka)

Pri tvorbe nezmyselných slov používame rozdiely v mäkkých a tvrdých slabikách: di – dy, ty – ti, dĺžke samohlások, znelosti hlások, v sykavkách. Od 6 rokov deti tiež skúšajú určiť hlásku, ktorou sa líšia slová.

Príklad: síl – sil, zléf – zlef, dórs – dors, nýsl – nísl, divo – dyvo, tidr – tydr, mosl – mozl, muša – musa, zvol – svol, živl – zivl, buper – puper

6. Sluchová paměť

Pre deti od 4 rokov:

  • Opakovanie hlások a slov podľa predlohy: Hovoríme slová, slabiky, hlásky v určitom poradí, deti ich spamäti opakujú.

  • Rozvíjanie viet: Vyslovíme vetu, deti ju opakujú a každý pridá jedno slovo a zopakuje všetky predchádzajúce v poradí, ako šli za sebou (napr.: Idem na výlet a do batoha si dám..., Na prechádzke v lese sme videli...).

  • Zapamätanie si melódie a jej rozpoznanie z ponuky dvoch až štyroch variantov.

  • Zapamätanie a reprodukcia rytmu (vytlieskavaním, ozvučenými drievkami a pod.).


7. Sluchová analýza a syntéza

Pre deti od 4,5 roka:

  • Prvá hláska v slove (s vizuálnou oporou): Dieťa pomocou obrázka známych slov určuje prvú hlásku (napr. obrázok topánky – dieťa obrázok pomenuje a určí prvú hlásku).

Pre deti od 5 rokov:

  • Prítomnosť hlásky v slove: Dieťaťu hovoríme slová a pýtame sa, či obsahujú určitú hlásku, napr. počuješ „k“ v slove bábika?).

  • Určovanie počtu slov vo vete pomocou papierových terčíkov: Poviete vetu a dieťa za každé slovo položí na stôl farebný terčík (drevenú kocku a pod.). Vetu dieťa následne zopakuje a pri vyslovovaní jednotlivých slov ukazuje na terčíky.

  • Vytlieskavanie slabík v slovách.

  • Určovanie počtu slabík v slove pomocou farebných terčíkov (kociek), vyťukávaním, vytlieskavaním.

Dieťa, ktoré má problémy s určovaním počtu slabík v slove, si môže v počiatočnom nácviku pomôcť priložením ruky pod bradu pri hlasnom vyslovení slova s otvorenými slabikami. Slovo má toľko slabík, koľkokrát dieťa pohne rukou smerom dole.

  • Ukazovanie slov na obrázkoch, ktoré učiteľ hláskuje (l-o-p-a-t-a, p-o-s-t-e-ľ, h-r-n-č-e-k a pod.)

  • Skladanie slov z hlások bez vizuálnej opory: S cca sekundovým intervalom medzi hláskami vyhláskujeme slovo, ktoré dieťa následne skladá.

Pre deti od 5,5 roka:

  • Rozkladanie slov na hlásky (troj- až štvorpísmenové slová s otvorenými slabikami – les, pes, oko, voda, mama, dole a pod.).