Osvojovanie vedomostí a informácií
Precvičovanie a opakovanie vedomostí, ktorými už deti disponujú.
Precvičovať si farby, pomenúvať predmety a vyjadrovať svoje myšlienky.
Zopakovať si slovnú zásobu označujúcu známe predmety.
Pomenovať farby šiat dieťaťa, ktoré má v daný deň oblečené.
Využívať rôzne predmety v triede ako pomôcky pri rozprávaní príbehov.
Naplánovať si návštevu rôznych miest: obchod s potravinami, knižnicu, poštu, banku, reštauráciu a pod.
Pozvať do MŠ hostí, ktorí porozprávajú deťom o svojom povolaní.
Urobiť fotografie domu, školy, rodiny dieťaťa, spoločne diskutovať o týchto fotografiách.
Aktivity na rozvíjanie priestorového vnímania
Hra na ZOO
Veková kategória: 3–4 roky
Cieľ: Hra je zameraná na prácu v priestore, na priestorovú orientáciu vpredu, vzadu, v strede.
Postup: Deti učiteľka rozdelí do skupín, každá skupina predstavuje nejaké zvieratá (napr. skupina medveďov, žabiek, vtákov a pod.). Učiteľka vyzve jednu skupinu zvierat, aby sa premiestnila do stredu triedy, ďalšia skupina sa premiesti do zadnej časti triedy, posledná skupina do prednej časti triedy. Ak deti hrajú hru prvýkrát, učiteľka pridá k verbálnej inštrukcii aj neverbálnu, rukou ukážu na daný smer. Učiteľka pokračuje vo výmenách zvierat v priestore, kým si všetky deti nezopakujú priestorovú orientácie vpredu, vzadu, v strede. Pri premiestňovaní zvierat môže učiteľka zapojiť aj prácu s pohybom. Deti budú napodobňovať pohyb jednotlivých zvierat, napr. pôjdu pomaly ako medveď, budú skákať ako žabky, mávať krídlami ako vtáci apod. Deti sa môžu pohybovať v skupinách alebo individuálne.
Hra sa dá modifikovať aj pre staršiu vekovú skupinu detí tým, že učiteľka pridá k inštrukcii dopredu, dozadu, inštrukciu vpravo, vľavo.
Orientácia v priestore
Veková kategória: 4-5 rokov
Cieľ: Hra je zameraná na prácu v priestore – orientáciu a precvičovanie pojmov: dopredu, dozadu, doprava, doľava, v spojení zo sluchovým signálom. Zároveň slúži aj ako uvoľňujúca hra.
Postup: Hra by sa mala realizovať v otvorenom priestore, napr. školský dvor, telocvičňa. Učiteľka rozdelí deti do dvoch skupín. Jednu skupinu tvoria hráči, druhú pozorovatelia. Hráčom vysvetlí, že ak buchne paličkou na bubienok 1x budú musieť všetci ísť dopredu, ak 2x dozadu. Ak si zopakujú tieto dva pohyby spojené zo zvukovým signálom, môže učiteľka pridať buchnutie 3x, vtedy idú deti doprava, 4x doľava. Smer pri hre mení učiteľka často, ale nepravidelným buchnutím (napr. buchnutie 1x, 3x, 1x, 2x...). Po čase sa skupiny vymenia. Hráči sa stanú pozorovateľmi a naopak.
Pre mladšiu vekovú skupinu sa dá hra modifikovať tým, že deti po buchnutí 1x idú dopredu, 2x dozadu, vynechá sa inštrukcia doprava, doľava.
Hra na bábkové divadlo
Veková kategória: 5-6 rokov
Cieľ: Hra je zameraná na vnímanie vlastnej telovej schémy.
Postup: Pred začatím samotnej hry sa učiteľka s deťmi porozpráva o bábkovom divadle (kto už bol v bábkovom divadle, čo všetko tam videl, ako prebiehalo samotné bábkové predstavenie). Potom vyzve deti, aby si ľahli na koberec a spoločne sa zahrajú hru na bábkové divadlo. Deti sú v role bábky, učiteľka je v role bábkoherca, ktorý riadi bábky čo budú robiť – pomaly budú všetci dvíhať svoju pravú ruku, potom ľavú ruku, postupne vystriedajú všetky končatiny. Keď si zopakujú telovú schému vpravo, vľavo, môže učiteľka pridávať ťažšie obmeny, napr. spoločné zdvíhanie pravej ruky a ľavej nohy. Počas hry môže byť pustená pomalá relaxačná hudba.
Pre mladšiu vekovú skupinu 3 – 4 ročných detí, sa dá hra modifikovať tým, že deti budú dvíhať len ruky a nohy tak pomaly ako hrá hudba, bez zadania inštrukcie pravá, ľavá.